ورود / ثبت نام
0

لزوم مقاله نویسی برای هنرجویان عکاسی

374 بازدید
آموزشگاه عکاسی
5/5 - (1 امتیاز)

لزوم مقاله نویسی برای هنرجویان عکاسی

لزوم مقاله نویسی برای هنرجویان عکاسی

لزوم مقاله نویسی برای هنرجویان عکاسی

7جشنواره عکاسی دیجیتال
DIF2018 آنچه در متن زیر مشاهده می فرمائید بخشی از سخنرانی استاد محمد مهدی تدین موغاری در هجدهمین جشنواره ونمایشگاه بین المللی هنر عکاسی ،دوربین های دیجیتال وتجهیزات وابسته DIF2018  در مرکز همایش های بین المللی شهرداری تهران است.

درطول سال ها تدریس هنر عکاسی در مدارس ، دانشگاه ها وآموزشگاه های  عکاسی با هنرجویان متعددی برخورد داشتم که به طرز عجیبی از نوشتن فرارمی کردند به طوری که حاضر بودند هزاران عکس بگیرند ولی  یک خط ننویسند.

درحقیقت موضوع از همین جا برایم جالب شد،وقتی به حوزه های دیگری نیز راه یافتم، این موضوع را در سایر حوزه ها نیز مشاهده کردم. اصولا افراد علاقه کمتری به نوشتن یا برنامه ریزی کردن دارند واز اهمیت مکتوب کردن موضوعات مختلف  غافلند.

اغلب ترجیح می دهند همه امور شفاهی انجام شود،شاید این کوچکترین نقصی بود که بزرگترین خسارت ها را به بار می آورد با تحقیق وجستجو در حوزه مطالعات آموزش بین الملل با تمرکز برشناخت موانع آموزش هنر اهمیت این امر برایم بیشتر روشن شد.
متاسفانه در حوزه عکاسی بیشترین اشکال عکاسان ،خصوصا هنرجویان ودانشجویان عکاسی در همین نقطه مشاهده می شود.
نوشتن مقاله در عکاسی به منزله تبیین فرایند انجام کار وتمرکز بیشتر برروی  نقاط ضعف ،نقاط قوت ،فرصت ها وتهدیدها (SWOt) است.

وقتی ماعکس های خود را در قالب مقاله منسجم می کنیم درحقیقت برروی کاری که انجام داده ایم تمرکز می کنیم یعنی به مواردی توجه می کنیم که شاید در زمان عکسبرداری اصلا به آن ها توجهی نداشتیم مثلا با یادداشت کردن موقعیت مکانی عکس وتوضیح مختصر در مورد آن یک کپشن نویسی هدفمند را آغاز کرده ایم ویا زمانی که اگزیف عکس را می نویسیم بررسی مجددی برروی عوامل تاثیر گذاری مانند دیافراگم ، شاتر ، ایزو، لنز ، وایت بالانس و…انجام داده ایم ،لذادلیل بسیاری از مشکلاتی که عکس ما را معیوب کرده است را متوجه می شویم ، اهمیت اجزای کارکردی دوربین ونقش پیوستگی آن ها را باهم بیشتر درک می کنیم.

توجه نقادانه به کادر بندی و زوایای دید موجب تقویت نگاه عکاسانه می شود.بهترین هنرمندان جهان قبل از انجام هر پروژه هنری ابتدا استیتمنت آن را در ذهن خود نگاشته اند.
منظور از استیتمنت همان زوایای پنهانی است که هنرمند برای خلق اثر هنری خود به آن توجه داشته است،
یکی از توفیقاتی که در زندگی حرفه ای خود داشته ام داوری  ده ها جشنواره عکاسی و مشاهده هزاران اثر از عکاسان حرفه ای و دوستداران عکاسی با موضوعات مختلف بوده است ، بدون شک تمام آنهایی که برنده جوایز عکاسی شدند ایده های ناب و نگاه خلاقانه ای نسبت به سایر شرکت کنندگان داشتند .

لزوم مقاله نویسی برای هنرجویان عکاسی

لزوم مقاله نویسی برای هنرجوی عکاسی حکم مشق نظم وخلاقیت دارد.مقاله های او به نوعی مدیریت دانش محسوب میشوند ،عکاس با مقاله نویسی خودش را پیدا می کند راهش کوتاه و ذهنش پویا می شود.

 

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://darolfunun.com/?p=4176
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترفیسبوکپینترستلینکدین
برچسب ها:

نظرات

1 نظر در مورد لزوم مقاله نویسی برای هنرجویان عکاسی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  1. آموزشگاه عکاسی حرفه ای وکلاس عکاسی خوب فقط آموزشگاه دارالفنون واقعا آموزشگاه عکاسی تهران بهتر از دارالفنون ندیدم

    8

× سوالی دارید؟