فوکوس و نوردهی معمولاً به طور خودکار در دوربین گوشی شما انجام می شود، اما اگر شما اصول نهفته در هر کدام را بدانید ، کمک شایانی به عکاسی شما خواهد کرد.

فوکوس

بیشتر دوربین های گوشی یک عمق میدان وسیع دارند که بیشتر صحنه را در دامنه فوکوس قرار می دهد. از سویی دیگر ، عمق میدان کم موجب می شود پس زمینه کاکلاً از فوکوس خارج شده یا تار شود.

معمولاً ، در گوشی های لمسی ، برای فوکوس کردن روی یک سوژه باید دقیقاً همان بخش را در تصویر زنده روی صحنه نمایش لمس کرد.

بسیاری از برنامه های عکاسی این ویژگی را دارند. اما اگر می خواهید عمق میدان کمی داشته باشید ، احتمالاً باید بعد از گرفتن عکس این کار را با برنامه هایی همچون Photo FX ، iDOF، یا iQuickD.O.F انجام دهید.

برنامه SynthCam هم یک شیوه هوشمندانه برای ایجاد افکت هنگام عکاسی دارد . برنامه های بسیاری هستند که می توانند به عنوان محاسبه گر عمق میدان عمل کنند.

نوردهی

دوربین های گوشی معمولاً خوانش نوردهی را از مرکز قاب انجام می دهند. اما می توانید محل نوردهی دوربین در قاب خود را تغییر دهید . مثلاً، در محیطی با دامنه وسیعی از بخش های تاریک و روشن ، می توان به شیوه های مختلف عکاسی کرد. دوربین را بدون حرکت نگه دارید و روی ناحیه مورد نظر خودتان فوکوس کنید.

بعضی از برنامه های فوکوس و نوردهی چندان حساس نیستند . برای اینکه بیشترین نتیجه را بگیرید ، بهتر است برای عکاسی از برنامه هایی استفاده کنید که خودشان نوردهی و فوکوس کردن را جداگانه تنظیم می کنندـ این کار کنترل بیشتری به شما می دهد. برنامه هایی مثل Camera+ ، ProCamera ، Focus Plus را اضافه کنید.

یک ترفند

به این فکر کنید که شما از بیننده ی عکس می خواهید به کجای عکس نگاه کند ، همان نقطه را فوکوس کنید.هنگام نوردهی ، بهترین کار این است که روی نقاط هایلایت یا بسیار روشن قاب نوردهی انجام شود. بدین ترتیب ، از یک مشکل بسیار رایج در دوربین های گوشی جلوگیری می شود : عکس های بسیار روشن یا اصطلاحاً ٬٬ اوراکسپوز٬٬ شده.

۱. اگر سوژه شما دور از مرکز واقع شده ، باید نقطه فوکوس را هم تنظیم کنید.

۲. از نوردهی بیش از حد هراس نداشته باشید.

۳. آینه ها نور موجود در محیط را منعکس میکنند.