ورود / ثبت نام
0

اثر هنری و مسئولیت اجتماعی

77 بازدید
مسئولیت اجتماعی
5/5 - (1 امتیاز)

اثر هنری و مسئولیت اجتماعی هنرمندان

مسئولیت اجتماعی یک نظریه اخلاقی است که در آن افراد در قبال انجام وظیفه مدنی خود مسئول هستند و اعمال یک فرد باید به نفع کل جامعه باشد. به این ترتیب باید بین رشد اقتصادی و رفاه جامعه و محیط زیست تعادل برقرار شود.

سبز
در طول تاریخ، هنرمندان عرصه های مختلف به عنوان اشخاصی که  دریافت و تاثیر گذاری  اجتماعی بالاتری نسبت به عموم جامعه دارند؛ همواره با خلق آثار هنری، تلاش های ارزشمندی را در راستای مسئولیت اجتماعی ایفا کرده اند.

برای همه
در سال های اخیر هنرمندان فعال در حوزه های مختلف هنرهای نوین و دیجیتال نیز با خلق آثار متعددی چون، فیلم کوتاه، انیمیشن، گرافیک، عکاسی، نقاشی، پادکست، کلیپ و فاین آرت فتو کولاژ آثار مهم و تاثیر گذاری را خلق کرده اند. بسیاری از این آثار توانسته است بازخوردهای اجتماعی بالایی ایجاد کند.

 

محیط زیست

حفظ و مراقبت از محیط زیست، یکی از موضوعات مهم مسئولیت اجتماعی است. استفاده نامناسب  وخساراتی که انسان ها پس از دوران صنعتی و مدرنیته به طبیعت وارد کرده اند باعث شده اکوسیستم طبیعت دچار اختلال شود. مشکلات زیست محیطی که مستقیماً با تولید و مصرف انرژی مرتبط است شامل آلودگی هوا، تغییرات آب و هوا، آلودگی آب، آلودگی حرارتی و دفع زباله‌های جامد است.

بازیافت

انتشار آلاینده‌های هوا از احتراق سوخت‌های فسیلی عامل اصلی آلودگی هوای شهری است. سوزاندن سوخت‌های فسیلی نیز عامل اصلی انتشار گازهای گلخانه‌ای است. این موارد تنها بخش کوچکی از مشکلاتی است که در اثر بی توجهی به طبیعت برای جوامع بشری پیش آمده است.

هشدار و توصیه های اجتماعی (سلامت، مشکلات اجتماعی ، تکنولوژی)

بخشی از مسئولیت اجتماعی تشویق به کارهای خوب و پرهیز دادن از انجام کارهای ناشایست است. وقتی ورزش کردن ، شادابی ، کمک به همنوعان ، مشارکت اجتماعی در امور عام المنفعه مثل درختکاری یا جمع کردن زباله های پلاستیکی از طبیعت را توصیه می کنیم در حقیقت یک کار خوب را تشویق می کنیم  و زمانی که به نریختن زباله در خیابان ، یا سیگار نکشیدن و عدم استفاده از نوشیدنی های مضر توصیه می کنیم، با پرهیز دادن مخاطب از کارهای ناشایست درحقیقت سبک زندگی و خوراک سالم  را تشویق می کنیم.

آوری زباله

بسیاری از عادات و رفتارهای ما هستند که باید آن ها را به بوته نقد کشید تا متوجه شویم و آنها را اصلاح کنیم مثلا ایجاد محدودیت زمانی برای استفاده از موبایل یا شبکه های اجتماعی و یا صرفه جویی در مصرف آب و برق و انرژی که اغلب این موضوعات می توانند دست مایه تولید آثار مفهومی  با رویکرد مسئولیت اجتماعی باشند.

چگونه اثر مفهومی فاین آرت فتو کلاژ خلق کنیم

با نگاهی به آثار زیبای فوق می توان دریافت خلق این آثار خیلی پیچیده نیست و علیرغم جاذبه و تاثیر فوق العاده ای که دارد اما تکنیک های پیچیده ای ندارند.

مسئولیت اجتماعی

اثر هنری با موضوع مسئولیت اجتماعی

همانطور که مشاهده می کنید،مسئولیت اجتماعی دستمایه خلق این اثر هنری است. در این اثر عکاس با چیدمان جذاب خود که تلفیقی ماهرانه از دو عکس است توانسته است به خوبی منظور خود را به مخاطب منتقل کند. لامپی که داخل خاک فرو رفته است و درختی که داخل لامپ کولاژ شده است . در بعضی از آثار، عکاس از عکس های بیشتری استفاده کرده است. البته هرچه  تعداد عکس هایی که در تولید اثر خود استفاده می کنید بیشتر باشد، مجبور خواهید شدکه با ظرافت بیشتری کولاژ کنید و در نتیجه تصویر خلاقانه تری را خلق خواهید کرد.

عباس ملکی

به این اثر که توسط  یکی از هنرجویان آموزشگاه دارالفنون با موضوع صلح تولید شده و در هفتمین نمایشگاه صلح ، امید مقاومت به نمایش گذاشته شد توجه بفرمائید.
عکاس  چند تکنیک ساده با تلفیق 4 عکس | آسمان | تفنگ| کبوتر | قطرات آب |با استفاده از نرم افزار ادوب فتوشاپ اثری مفهومی خلق کرده است .

فتوکولاژ

فاین آرت فتوکولاژ بوسیله فتوشاپ

در این اثر نیز مسئولیت اجتماعی دستمایه خلق اثر هنری است.  عکاس  بوسیله چند تکنیک ساده و با تلفیق 7 عکس | شیشه | دختر بچه | قطرات آب | ماهی قرمز|برکه آب |گرداب | شاخه درخت؛ با استفاده از نرم افزار ادوب فتوشاپ اثری مفهومی خلق کرده است. هرکدام از آثار زیر نیز به نوعی با هدف مسئولیت اجتماعی  به صورت مفهومی  پیامی را به مخاطب منتقل می کند.

هنرجویان رشته های عکاسی حرفه ای ، تدوین حرفه ای و تولید محتوای حرفه ای وتیزر مرکز آموزش های هنری وسینمایی دارالفنون توانایی لازم را برای خلق چنین موضوعاتی دارند. با آموزش های کاملی که متناسب با رشته آموزشی خود فراگرفته اند می توانند آثار بدیع و خلاقانه ای را تولید کنند. برگزاری ده ها نمایشگاه و جشنواره از آثار هنرجویان دارالفنون با موضوع مسئولیت اجتماعی در طول بیش از دو دهه فعالیت این مرکز نشان از توانمندی ایشان دارد. شما می توانید در بخش آثار هنرجویان دارالفنون این آثار را مشاهده فرمائید.

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://darolfunun.com/?p=19895
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترفیسبوکپینترستلینکدین

نظرات

0 نظر در مورد اثر هنری و مسئولیت اجتماعی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.

× سوالی دارید؟