ورود / ثبت نام
0

عکاسی سینما و 5 توصیه کاربردی

555 بازدید
صدا و تصویر و در سینما
5/5 - (1 امتیاز)

عکاسی سینما از شوق تا شغل

عکاسی سینما، یکی از حوزه‌های پرطرفدار و پردرآمد عکاسی است که به دلیل نیاز به تخصص و تجربه، برای ورود به بازار کار آن نیاز به آموزش‌های کاربردی و تکنیکی دارد. اگرچه عکاسان اشتیاق دارند که اغلب ژانرهای عکاسی را تجربه کنند اما این واقعیتی غیر قابل انکار است که هرکدام از شاخه های عکاسی به آموزش تخصصی خود و ابزارو تجهیزات مرتبط با آن نیازمند است. فراگیری فوت وفن های هر شاخه ای از هنر عکاسی برای موفقیت در آن الزامی است.در این مقاله، از منظر شغلی و حرفه تخصصی عکاسی سینما، به بررسی بازار کار عکاسی سینما، توصیه‌های کاربردی و اصول تکنیکی عکاسی سینما پرداخته خواهد شد.

عکاسی سینما

عکاسی سینما

بازار کار عکاسی سینما

عکاسی سینما یکی از حوزه‌های پردرآمد عکاسی است که برای ورود به بازار کار آن، نیاز به تخصص و تجربه دارد. در بازار کار عکاسی سینما، عکاسان معمولاً در پروژه‌های بزرگ و پرهزینه‌ای مانند فیلم‌های سینمایی، تلویزیونی و تبلیغاتی مشغول به کار هستند. بنابراین، برای ورود به این بازار کار، نیاز به تخصص و تجربه دارید. اگر عکاس تازه کار و کم تجربه ای هستید بدون شک در عکاسی سینما نیز توفیقی نخواهید داشت. برای ورود داشتن حداقل 2 سال تجربه عکاسی در ژانرهای مختلف و حضور به عنوان عوامل سینما ضرورت دارد. شخصی که می خواهد وارد این شغل شود باید حداقل در ده پروژه سینمایی به هر عنوانی حضور داشته باشد تا بتواند محیط سینما و فیلم را درک کند. یک عکاس سینمایی موفق باید با کارگردانی ، فیلمبرداری، گریم، منشی گری صحنه و تدوین تاحدودی آشنا باشد.  

عکاسی سینما

عکاسی سینما

توصیه‌های کاربردی در عکاسی سینما

برای موفقیت در عکاسی سینما، باید توصیه‌های کاربردی زیر را رعایت کرد:

  1.  آموزش‌های لازم: برای شروع کار در عکاسی سینما، نیاز به آموزش‌های لازم دارید. این آموزش‌ها تنها شامل آشنایی با تکنیک‌های عکاسی، نورپردازی، تدوین و تولید فیلم نیست. آشنایی باژانرهای سینمای، گرافیک و زیبایی شناسی نیز بخش هایی از آموزش های مورد نیاز برای سینماست.
  2. تجربه: برای موفقیت در این حرفه نیاز به تجربه و تخصص دارید. بنابراین، باید در پروژه‌های مختلف شرکت کرده و تجربه کسب کنید.
  3.  استفاده از تجهیزات حرفه‌ای: برای عکاسی، نیاز به تجهیزات حرفه‌ای دارید. بنابراین، باید از دوربین‌های حرفه‌ای، لنز‌های با کیفیت، دستگاه‌های نورپردازی و تجهیزات دیگر استفاده کنید. 
  4.  همکاری با تیم: برای موفقیت در سینما، نیاز به همکاری با تیم دارید. بنابراین، باید با تهیه کننده، کارگردان و دیگر اعضای تیم همکاری کنید.
  5. توانایی انعطاف‌پذیری: اگر آدم وسواسی، بد اخلاق، دیر جوش و با روابط عمومی ضعیف هستید و یا از آن گروه افرادی هستید که به طور معمول اسلوموشن به نظر می رسند؛ از همین جا خواندن بقیه مقاله را رهاکنید. قطعا و تحقیقا شما به درد عکاسی سینما نمی خورید. در این رشته  باید مثل یک پارتیزان، توانایی انعطاف‌پذیری داشته باشید. بنابراین، باید علاوه براینکه به سرعت با محیط و افراد هماهنگ می شوید، به سرعت نیز به تغییرات و نیازهای پروژه پاسخ دهید. 

اصول تکنیکی در عکاسی سینما

برای موفقیت در عکاسی سینما، باید اصول تکنیکی زیر را رعایت کرد:
1. نورپردازی: نورپردازی یکی از مهم‌ترین اصول تکنیکی در سینما است. باید بتوانید نور مناسب را برای هر صحنه و بازیگر پیدا کنید.
2. فضای عمق: فضای عمق یکی از اصول تکنیکی است که باید به آن توجه کرد. با استفاده از فضای عمق، می‌توانید تمرکز را بر روی بازیگران یا اشیا خاص قرار دهید.
3. کار با دوربین: برای موفقیت باید توانایی کار با دوربین را داشته باشید. باید بتوانید دوربین را به درستی تنظیم کنید و صحنه را بهتر ثبت کنید.
4. تدوین: تدوین یکی از مهم‌ترین اصول تکنیکی سینما است. باید بتوانیددرک درستی از تدوین کنید و افکت‌های مناسب پیدا کنید.
5. استفاده از صدا: صدا یکی از مهم‌ترین عناصراست. باید بتوانید صدای دوربین را به درستی کنترل کنید.

عکاسی سینما مستلزم توانایی  استفاده از  دوربین های مختلف عکاسی
و انعطاف پذیری با خُلقیات عوامل خصوصا بازیگران در حال بازی است.

حرفه ای آموزشگاه سینمایی دارالفنون op9au6x653bruiilkehtky7fyrcufp53nkz9nm0f2i

تعدادی از عکاسان بین المللی سینما

  • آنی لیبوویتز: عکاس مشهور سینما و تلویزیون فیلم های معروفی مانند “تایتانیک” و “آواتار” 
  •  جان باین: عکاس مشهور سینما  فیلم های معروفی مانند “جنگ ستارگان” و “هری پاتر” 
  • گرگ واگنر: عکاس مشهور سینما  فیلم هایی مانند “بازی تاج و تخت” و “زندگی زیباست”
  •  رابرت ریچاردسون: عکاس مشهور سینما  فیلم هایی مانند “آقای و خانم اسمیت” و “ابد و یک روز” 
  •  رود ریگز: عکاس مشهور سینما که برای فیلم های مانند “فورست گامپ” و “برای بازی با آتش” 

نتیجه‌گیری

عکاسی سینما یکی از حوزه‌های پردرآمد عکاسی است که برای ورود به بازار کار آن، نیاز به تخصص و تجربه دارد. در این مقاله، به بررسی بازار کار عکاسی سینما، توصیه‌های کاربردی و اصول تکنیکی  پرداخته شد. برای موفقیت باید توانایی کار با دوربین، نورپردازی، تدوین و استفاده از صدا را داشته باشید. ضمن اینکه انعطاف پذیری از ارکان مهم این شغل محسوب می شود.

 

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://darolfunun.com/?p=20869
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترفیسبوکپینترستلینکدین

نظرات

0 نظر در مورد عکاسی سینما و 5 توصیه کاربردی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.

× سوالی دارید؟