ورود / ثبت نام
0

تعریف تدوین ازنگاه انجمن تدوینگران سینمای آمریکا A.C.E

236 بازدید

مقاله ای که مشاهده می فرمائید ” تعریف جامعی از تدوین ” به قلم محمدسعیدخسروی،تدوینگر ،مولف،محقق ،مدرس وبازنشسته سازمان صدا و سیما نگارش شده است.
استاد محمدسعید خسروی مدرس رشته تدوین آموزشگاه سینمایی دارالفنون از تدوینگران برجسته کشور می باشند.

تعریف جامعی از تدوین: ( برگرفته از انجمن تدوینگران سینمای آمریکا A.C.E )

(A.C. E: American Cinema Editors

در مدیوم medium سینما و تلویزیون (مدیوم در اینجا به معنی رسانه) تدوین که به انگلیسی ادیت Edit و به فرانسه مونتاژ Montage گفته می شود حاصل برش زدن (کات زدن) ابتدا و انتها پلان (نما) انتخابی (برای جدا کردن بخش مورد نیاز ازآن پلان ) وسپس چسباندن بخش های جدا شده پلان ها به همدیگر به ترتیب.

فیلمنامه و سلیقه هنری تدوینگر برطبق روال اصلی داستان و تاثیرگذاری بیشتر روی مخاطب می باشد. بنابراین امکان دارد پلان ها طبق فیلمنامه بترتیب پشت سر هم قرار نگیرند و بنا به سلیقه و ذوق هنری تدوینگر پلان ها جابجا بشوند و یا یک پلان کاملا حذف شود و یا طول پلانی کوتاه تر ویا طولانی تر از برش اولیه بشود و یا پلانی تکرار شود و یا به پلانی حرکت آهسته (اسلو موشن) ویا حرکت تند (فست موشن) داده شود و ….

اساس کار فیزیکی تدوین بدین قرار است که ابتدا برداشت قابل قبول از پلان انتخاب می شود و سپس از آن پلان ، ابتدا و انتهای آن بخش که مورد نیاز است علامت گذاری می شود. در نوار فیلم و نوار صدا با مداد شمعی (مداد ادیت) درمحل مورد نظر یک خط درعرض نوار می کشیم بعد درمحل علامت با قیچی و یا تیغه (کاتر) برش می زنیم و درمونتاژ با نوار ویدیویی برای علامت ابتدای پلان با کلید مارک این mark in و برای پلان با کلید مارک آوت mark out عمل می کنیم و درمونتاژ با کامپیوتر درفریمی که هد را روی آن قرار می دهیم با ابزار کات برش می زنیم. سپس بخش برش زده شده هر پلان را بترتیب فیلمنامه و بر طبق نظر هنری بهم می چسبانیم. بنابراین اساس کار فیزیکی تدوین برش و چسباندن است.

(توجه شود : در ویدیو ودرکامپیوتر بصورت اتو ماتیک عمل برش درعلامت ابتدا وعلامت انتهاانجام می شود.)
تدوینگر شخصی است که عمل فیزیکی و هنری تدوین را انجام می دهد. وی برای عمل نیاز به ابزارهایی دارد که آشنایی با عملکرد ابزارهای مورد نیاز الزامی است. وتوجه شود که صرفا برش و چسباندن طبق فیلمنامه را تدوین نمی گویند بلکه تدوینگر باید دارای دید هنری تدوین نیز باشد و آن را اعمال کند.هر تدوینگری قبل از اجرای تدوین باید اصول اساسی و مبانی و مفاهیم تدوین وکارگردانی و اصطلاحات و کاربرد صدا و تصویر را آگاه باشد و این دانش برای هر تدوینگری یک ضرورت است.

محمدسعید خسروی

این مقاله را به اشتراک بگذارید

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://darolfunun.com/?p=1454
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترفیسبوکپینترستلینکدین
darolfunun

نظرات

1 نظر در مورد تعریف تدوین ازنگاه انجمن تدوینگران سینمای آمریکا A.C.E

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  1. بازتاب: توقیف سریال وفیلم های مجاز تضیع بیت المال و حقوق عامه 1399