با گرمتر شدن بازار فعالیت های سینمایی و نیاز جامعه به ظهور موسسات بیشتر ،طرح تأسیس مرکز آموزش های فرهنگی هنری وسینمایی دارالفنون دراردیبهشت ماه سال ۱۳۷۷ درهیات مدیره شرکت آرمان آبی هنر،مطرح شد و پژوهش در باب ساختار و شیوه‌ فعالیت مراکز وآموزشگاه های مهم هنری و سینمایی درجهان، مشورت با فعالان حرفه‌‏ای و اهمیت تأسیس چنین مرکزی در دستور کار قرار گرفت. بدین‌ترتیب، تفاهم نامه هایی با حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی و تعدادی از فرهنگسراهای سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تهران منعقد و با چنین پشتوانه ای مقدمات تاسیس مجتمع فنی وحرفه ای ملل وسپس مرکزآموزش های سینمایی وهنری دارالفنون فراهم شد.

با توجه به اینکه فعالیت های تعریف شده در سند چشم انداز به حوزه فعالیت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مرتبط می شد پس از دریافت مجوزهای لازم از دفتر گسترش و برنامه ریزی نیروی انسانی و سینمایی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی آموزشگاه آزادسینمایی دارالفنون  رسما تاسیس و درادامه مجوز آموزشگاه آزاد هنری درجه ۱ از دفتر آموزش های فرهنگی هنری وزارت فرهنگ وارشاد اسلامی وهمچنین مجوز برگزاری دوره های مهاتی کاردانش درحوزه های هنر وسینما اخذشد.

از آن تاریخ تاکنون، برنامه‌‏ریزی‌‏های آموزشی و پژوهشی این مرکز در شوراهای مختلف در دست انجام است. وضمن برگزاری دوره های آموزشی متعدد اقدام به برگزاری نشست‏‌ها ،کارگاه‌‏های آموزشی، نمایشگاه ها ،مسابقات وجشنواره های متعددی نموده است. اهم اهداف این مراکز ارتقا سطح آموزش های فرهنگی ، هنری ، سینمایی در راستای مهارت ، کارآفرینی و اشتغال در حوزه های مرتبط وافق حرکت های فرهنگی آن بر پایه اعتقادات مذهبی ، آرمان های ملی و در راستای راهبردهای محتوایی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است.

ورود و توفیقات روزافزون فارغ التحصیلان دارالفنون به عرصه های حرفه ای ، جشنواره ها ، نمایشگاه ها ، دوسالانه ها و بازارهای صنفی و کسب افتخارات و تقدیرنامه های متعدد ،سبب گردیده است که این مرکز در میان اصحاب فرهنگ و هنر ، جامعه سینمایی ، دانشگاهیان ، صنوف سینمایی و عکاسان و فیلمبرداران تهران و شهرستان ها دارای جایگاه تاثیر گذاری باشد.

برگزاری مستمرکارگاه های ارتقا مهارت وبه روزرسانی مستمر اطلاعات فارغ التحصیلان به کارآمدی دانش آموختگان این مرکزاعتبار مضاعفی بخشیده است. هم اکنون تعداد بیشماری از فارغ التحصیلان این مرکز را هنرمندان صاحب نام و جوانان افتخارآفرین کشور در عرصه هنر و رسانه تشکیل می دهند این مرکز تا پایان اسفندماه 1398 تعداد 21140 نفر فارغ التحصیل داشته است.

http://www.sourehcinema.ir/?p=106558