ورود / ثبت نام
0

5نکته لایو ویو live view دوربین

275 بازدید
لایو ویو live view
4.5/5 - (2 امتیاز)

لایو ویو live view دوربین عکاسی فعالسازی و رفع اشکال

همانطور که می دانید،مشاهده سوژه های مقابل لنز در دوربین های عکاسی از طریق چشمی و صفحه نمایشگر امکان پذیر است.

مشاهده تصویر از طریق صفحه نمایشگر دوربین ها بوسیله لایو ویو live view دوربین عکاسی امکان پذیر است.

 ive view لایو ویو

live view لایو ویو دوربین عکاسی کانن

روش استفاده از لایو ویو live view دوربین عکاسی نیکون ،کانن و سونی

با فشردن دکمه بالای نمایشگر که در کنار چشمی دوربین های عکاسی نیکون، کانن و سونی قراردارد عملکرد لایو ویو live view دوربین عکاسی فعال می شود. البته در زمانی که قصد تصویربرداری داریم استفاده از گزینه لایو ویو live view دوربین عکاسی برای ما اهمیت بیشتری پیدا می کند و در این حالت لایو ویو live view به صورت خودکار فعال می شود و این دکمه عملیات ضبط ( Rec) و توقف (Stop) را انجام می دهد.
در مواقع دیگری نیز که عکاس به استفاده از این گزینه علاقمند است .
مثلا در زمانی که قصد عکاسی لانگ اکسپوز یا عکاسی پرتره در آتلیه را داریم، با فشردن این دکمه این عملکرد فعال می شود.

علت غیر فعال شدن گزینه لایو ویو live view دوربین عکاسی

زمانی که  عکاسان نیاز دارند لایو ویو live view دوربین عکاسی در هیچ شرایطی روشن نشود آن را غیر فعال می کنند. البته گاهی اوقات نیز هنرجویان عکاسی و عکاسان جوان ناخواسته این گزینه را غیر فعال می کنند. برای فعالسازی مجدد و یا غیر فعال سازی عملکرد لایو ویو live view دوربین عکاسی کافیست از منوی اصلی وارد گزینه های دوربین شوید و گزینه لایو ویو live view  را بیابید، چنانچه این گزینه درحالت (disable) قرار داشت با قرار دادن آن درحالت (enable) آن را فعالسازی کنید.

فعالسازی لایو ویو

فعالسازی لایو ویو

خارج شدن خود کار از حالتlive view

درخصوص سایر اشکالاتی که برای این گزینه ممکن است پیش بیاید این که، زمان استفاده از آن کوتاه است. مثلا در زمانی که هنوز درحال تنظیمات دوربین هستیم دوربین از وضعیت لایو ویو خارج می شود و در طول مدت انجام کار گاهی بارها مجبور می شویم این کلید را فشار دهیم. البته این یکی از محاسن دوربین های هاست که مانع از فشار آمدن بیشتر به قطعات دوربین می شود.
به طور کلی استفاده طولانی از لایو ویو علاوه بر افزایش مصرف انرژی و باطری دوربین به دلیل حرارتی که ایجاد می شود برای سایر قطعات دوربین نیز مضر است.

محاسن و معایب استفاده از live view

یکی از محاسن استفاده از لایو ویو این است که ما جزئیات بیشتری از تصویر را در اندازه ای از بزرگتر از صفحه نمایشگر چشمی می بینیم. این موضوع باعث می شود تا بتوانیم دید بهتر و دقت بیشتری برای درک جزئیات فنی و زیبایی شناختی کادر داشته باشیم.
همچنین در دو موضوع فوکوس و اکسپوز اشراف بیشتری داریم .از معایب استفاده از  live view می توان به کاهش تمرکز نسبت به چشمی که (کاملا محدود به موضوع می شود) و همچنین انعکاس های مزاحمی که از اطراف به صورت نورهای مزاحم و سایه بر روی lcd  نقش می بندد اشاره کرد.

توصیه برای کار درحالتlive view

  1. از قراردادن غیر ضروری در این حالت اجتناب کنید،دوربین را زمانی در حالت live viewقراردهید که می خواهید کار راشروع کنید.
  2. اگر شرایط نوری اجازه می دهد در زیر یک سایه بان ویا در سایه قراربگیرید.
  3. اگر شرایط نوری مناسب نیست منابع پشت سر lcd را با قراردادن مانعی مسدود کنید.
  4. همیشه باطری یدک همراه داشته باشید.
  5. خصوصا درفصل گرما، فضای پشت دوربین تهویه مناسبی داشته باشد و از گرم کردن فضا اجتناب کنید.
  6. نسبت به نظافت و تمیزی صفحه lcd حساس باشید.
  7. چنانچه به طور مستمر ازحالت live view استفاده می کنید، حتما از عینک های آنتی رفلکس استفاده کنید تا با کاهش و کنترل نورهای آبی مضر آسیب کمتری به چشمان شما وارد شود.

چنانچه به مطالعه مقالات آموزش عکاسی علاقمند هستید می توانید در بخش مقالات این سایت سایر مقالات عکاسی را مشاهده فرمائید .

آموزشگاه عکاسی دارالفنون علاوه بربرگزاری کلاس عکاسی مقالات وفیلم های آموزش عکاسی متعددی را برای علاقمندان  تولید می کند.

 

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://darolfunun.com/?p=15874
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترفیسبوکپینترستلینکدین

نظرات

1 نظر در مورد 5نکته لایو ویو live view دوربین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

× سوالی دارید؟