ورود / ثبت نام
0

5توصیه عکاسی از دود و بخار

2383 بازدید
عکاسی از دود
5/5 - (1 امتیاز)

عکاسی از دود و بخار

عکاسی از دود و بخار یکی از موضوعات جذاب و چالش‌برانگیز عکاسی است. عکاسان با ترفندهای مختلفی به خلق یا به تصویر کشیدن صحنه‌های مربوط به دود و بخار می‌پردازند. در این مقاله، به بررسی توصیه‌های کاربردی و اصول تکنیکی عکاسی از دود و بخار پرداخته شده است. نکته مهم این است که چراباید از دود یا بخار عکاسی کنیم. آیا عکاسی از دود و یا بخار می تواند به افزایش ارزشمندی یک عکس کمک کند.

عکاسی از دود

عکاسی از دود

عکاسی از دود و بخار به دلیل جلوه های زیبایی که برای یک عکس ایجاد می کند بسیار مورد توجه عکاسان است و یکی از جذابیت های عکاسی محسوب می شودکه نیاز به تخصص و تجربه دارد. عکاسان معمولاً در پروژه‌های مختلف مانند عکاسی صنعتی، عکاسی غذا، عکاسی محصولات کاربرد دارد.

توصیه‌های کاربردی در عکاسی دود و بخار

اصولا جلوه های جذاب نور ، رنگ ، یا هم پوشانی کادر در کادر از مواردی است که اغلبا برای عکاسان جذاب است. یکی از مهمترین جاذبه های عکاسی استفاده از جلوه های جذاب مه ، ابر ، بخار و دود است. این شیوه به مهارت های تکنیکی و ذوق زیبایی شناسی نیاز دارد. برای موفقیت در عکاسی از دود و بخار، باید توصیه‌های کاربردی زیر را رعایت کرد.

1. استفاده از نور مناسب: وقتی از نور در عکاسی صحبت می کنیم الزاما دو کاربرد مهم نیر اهمیت دارند .اول نور برای اکسپوز که چنانچه عکسی کمتر از حد مجاز یا بیشتر از حد مجاز نوردهی شده باشد تصویر تاریک یا بیش از اندازه روشن خواهد شد. جلوه دیگر ور زیبایی است.نورهای رنگی و نورپردازی های متمرکز و جهت دهنده بخش مورد نظر ما در این بخش است.

یکی از مهم‌ترین اصول در عکاسی از دود و بخار نیز نور است. باید بتوانید نور مناسب را برای هر صحنه پیدا کنید. در عکاسی از دود و بخار اصولا به صحنه ای نیاز دارید که تمایز دود و بخار از سایر اجزاء آن مشهود باشد. به همین دلیل روشن بودن و یا تاریک بودن بخشی از صحنه و نمایش جزئیات در این عکس اهمیت ویژه ای دارد.
2.تنظیمات دقیق و تجهیزات حرفه‌ای:  از آنجایی که تنظیمات دقیق شاتر، دیافراگم و ایزو از موارد مهم در این شیوه عکاسی است لذابرای عکاسی از دود و بخار، نیاز به دوربین مناسب و تجهیزات حرفه‌ای دارید. باید از دوربین‌های حرفه‌ای، لنز‌های با کیفیت، سه‌پایه و تجهیزات دیگر استفاده کنید.
3. انتخاب محل مناسب: برای عکاسی دود و بخار، باید محل مناسب را انتخاب کنید. باید به دنبال زمینه‌ای مناسب باشید و بتوانید صحنه را به درستی ثبت کنید. تفکیک مناسب سوژه و بخار از پس زمینه از ابتدایی ترین الزامات این شیوه عکاسی است.
4. استفاده از تکنیک‌های خاص: در عکاسی دود و بخار، باید از تکنیک‌های خاصی مانند استفاده از فیلتر، تنظیمات دوربین و تنظیمات نورپردازی استفاده شود. آشنایی با این تکنیک ها می تواند به عکاسی موفق بیانجامد. مثلا در مواردی باید برای ثبت دود و بخار از شیوه های استرسکوپی، اوپن فلاش و عکاسی به وسیله تکنیک های مختلف نور پردازی استفاده کرد.
5. چیدمان و تدوین مناسب:  همان قدر که چیدمان مناسب سوژه در کادر اهمیت دارد، ویرایش وتدوین مناسب پس از عکسبرداری نیز مهم است. باید بتوانید تصاویر را به درستی تدوین کنید و از افکت‌های مناسب استفاده کنید. منظور از تدوین دقیقا چیدمان صحیح به لحاظ فرم، کادربندی، ترکیب بندی، رنگ ،نور و سایر موارد دارای اهمیت برای رسیدن به کمپوزسیون مناسب است.

عکاسی از دود

عکاسی از دود

اصول تکنیکی در عکاسی دود و بخار

برای موفقیت در عکاسی دود و بخار، باید اصول تکنیکی زیر را رعایت کرد:
1. فضای عمق: افزایش و کاهش عمق میدان وضوح و تناسب فضای کادربندی شده یکی از مزیت هایی است که عکس های حرفه ای نسبت به عکس های آماتور دارد. فضای عمق یکی از اصول تکنیکی در عکاسی دود و بخار است که باید به آن توجه کرد. با استفاده از فضای عمق، می‌توانید تمرکز را بر روی صحنه خاص قرار دهید.
2. نورپردازی: نورپردازی یکی از مهم‌ترین اصول تکنیکی در عکاسی از دود و بخار است. باید بتوانید نور مناسب را برای هر صحنه پیدا کنید.نورپردازی به معنی استفاده زیبایی شناسانه از نشست نور بر روی دود و بخار است به نحوی که به برجستگی و زیبایی موضوع کمک کند.
3. استفاده از فیلتر: استفاده از فیلتر یکی از تکنیک‌های مهم در عکاسی دود و بخار است که باید به آن توجه کرد. با استفاده از فیلتر، می‌توانید تصاویر جذاب‌تری را به دست آورید.
4. کار با دوربین: برای موفقیت در عکاسی دود و بخار، باید توانایی تنظیمات حرفه ای دوربین را داشته باشید. باید بتوانید دوربین را به درستی تنظیم کنید و صحنه را بهتر ثبت کنید.
5. زمینه‌سازی: زمینه‌سازی یکی از مهم‌ترین اصول در عکاسی دود و بخار است. باید به دنبال زمینه‌ای مناسب باشید و بتوانید صحنه را به درستی ثبت کنید.

نتیجه‌گیری
عکاسی دود و بخار یکی از موضوعات جذاب و چالش‌برانگیز عکاسی است که نیاز به تخصص و تجربه دارد. در این مقاله، به شیوه های اجرایی برای عکاسی از دود و بخار و توصیه‌های کاربردی و اصول تکنیکی آن پرداخته شد. برای موفقیت در عکاسی دود و بخار، باید توانایی کار با دوربین، نورپردازی، استفاده از فیلتر و تدوین را داشته باشید. همچنین، باید به دنبال زمینه‌ای مناسب باشید و بتوانید صحنه را به درستی ثبت کنید.

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://darolfunun.com/?p=20973
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترفیسبوکپینترستلینکدین

نظرات

2 نظر در مورد 5توصیه عکاسی از دود و بخار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  1. به نظرم یکی از مهمترین نکات در عکاسی از دود و بخار «پس زمینه» سوژه هست که اگر در پشت سوژه صحنه ی شلوغی داشته باشیم ممکنه دود یا بخار به درستی از نگاه بیننده مورد توجه قرار نگیره ولی اگر با کمک عمق میدان پس رمینه رو تار کنیم و یا سوژه رو جایی قرار بدیم که پس زمینه تک رنگ و ساده تری داشته باشد عکس بهتری خواهیم داشت؛ تشکر از مقاله ی خوبتون ❤

    2

× سوالی دارید؟