ورود / ثبت نام
0

12توصیه عکاسی از حیات وحش

2282 بازدید
عکاسی از حیات وحش
5/5 - (1 امتیاز)

 نکات مهم عکاسی از حیات وحش

عکاسی از حیات وحش یکی از موضوعات جذاب برای علاقمندان به عکاسی طبیعت است. البته باید توجه داشت که عکاسی از حیات وحش و طبیعت عل رغم این که یکی از سخت ترین و پر مخاطره ترین ژانرهای عکاسی  است یکی از جذاب ترین موضوعات عکاسی در جهان نیز محسوب می شود. برای ورود به این رشته نه تنها فراگیری مهارت های عکاسی ضروری است، بلکه باید روحیه ای سرشار از ماجراجویی و تعقیب و گریز را هم در خود پیدا کرده باشید.

عکاسی حیات وحش

عکاسی حیات وحش

تفاوت شکار با عکاسی از حیات وحش

راهنماهای طبیعت گردی، محققین علوم طبیعی و شاید بعضی شکارچیان، ساعت های بسیاری را در طبیعت می گذرانند و بالطبع به عناوین مختلف با حیات وحش جانوری و گیاهی سروکار دارند. ولی افراد انگشت شماری از این جمع، به اندازه عکاسان حیات وحش به جانوران وحشی نزدیک شده و از دیدن شگفتی های آفرینش غرق در حیرت شده اند.
اول صبح، که کبک ها و تیهوها در اوج لذت شروع به آواز خواندن می کنند یا زمانی که یک پازن زیبا، برفراز صخره ای بلند و سخت، مغرورانه و با صلابت ایستاده است و یا لحظه ای که پرش های بلند و هنرمندانه  قوچ ها و میش ها هنگام فرار از دشمن در منظر دید عکاس قرار می گیرد، لحظات نابی خلق می شوند که چنین لحظاتی را کمتر انسانی درک کرده است و ثبت هنرمندانه این لحظات توسط انسان هایی اهل ذوق و هنر، چقدر لذت بخش است. عکاسانی که به اندازه کافی راجع به عکاسی از حیات وحش می دانند به راستی  درک بهتری از طبیعت دارند.
آیاحتی شکارچیانی که نزدیک شدن به حیات وحش را به خصوص برای حیواناتی که شکار می شوند.هنرخود می پندارند، اطلاع دارند که برای گرفتن یک عکس خوب از یک پستاندار بزرگ جثه همچون قوچ و میش یا کل و بز باید به فاصله 40 تا 70 متری آنها رفت و در همان حالت علاوه بر جهت باد و ایجاد نکردن صدا به زاویه نوری که بر موضوع می تابد و نحوه ایستادن آنها و پس زمینه ای که باید مناسب باشد و رفتار سنجی صحیح حیوان دقت کرد؟

تبلور احساسات عکاسانه در عکاسی از حیات وحش

همیشه با این تصور به طبیعت بروید که عکس هایی بگیرید که نحوه تفکر شما  درباره موضوع یا احساس لطیف حیوانی که از آن  عکس می گیرید را به مخاطبی که عکس شما را می بیند، منتقل کنید.

1-لرزش لنزهای تله فوتو را کاهش دهید

عکاسانی که با عکاسی از حیات وحش و لنزهای تله فوتوی خود کسب در آمد می کنند، این نکته را خوب درک می کنند که یک لنز تله فوتو ی بزرگ، حتی از کوچک ترین لرزش ها هم متاثر می شود.
اگر از لنزتله فوتوی بلند استفاده می کنید.علاوه بر استفاده از سه پایه برای کاستن از لرزش های آن، بازویتان را روی آن دراز کنید و بدنه لنز را با دستتان کنترل کنید.

سه پایه عکاسی طبیعت

سه پایه عکاسی مناسب طبیعت

این کار از لرزش لنز جلوگیری کرده و نهایتا عکس هایی با شارپنس بیشتر را در اختیارتان قرار می دهد.

2-تکنیک های تعقیب و استتارعکاسی از حیات وحش را بیاموزید

در حالی که استفاده ازیک لنز تله فوتو با فاصله کانونی حداقل 300 میلی متر، تقریبا یک ضرورت برای عکاسی از حیات وحش محسوب می شود.
یادگیری تکنیک های استتار در جنگل و طبیعت نیز می تواند برای عکاسی از حیات وحش بسیار موثر باشد.
دانستن رفتار و عادات حیوان یا پرنده ای که قصد عکاسی از آن رادارید، برای ثبت عکسی موفق بسیار مهم است.
معمولا تصاویر خوب در هیچ زمینه ای، هیچ گاه “بکهویی” و بدون برنامه ریزی گرفته نشده اند.

لوگوی-گوگل

قبل عکاسی از حیات وحش ،درباره گونه های جانوری مد نظر خود در گوگل جستجو کنید و بهترین مکان و زمان از سال و روز را که می توانید یا اجازه دارید به این موجودات نزدیک تر شوید برای عکاسی انتخاب کنید.

استتار عکاسی از حیات وحش

استتار عکاسی از حیات وحش

  • بهتر است از لباس هایی هم رنگ با طبیعت استفاده کرده و کمی هم استتار کنید.
  • بهتر است لباستان از جنسی باشدکه هنگام حرکت سرو صدا ایجاد نکند.
  • همچنین بهتر است از ادکلن و عطر هم استفاده نکنید.
  • معمولا بهترین زمان فعالیت حیوانات هنگام طلوع یا غروب آفتاب است.

گاهی اوقات رویت جانورانی که قصد عکاسی از آنها را دارید، بسیار سخت است. برای این کار باید غذا یا همان شکار آنها را دنبال کنید.

عکاسی حیات وحش

غذا گذاشتن برای عکاسی حیات وحش

تمام جانواران، چه جانوران گیاه خوار و چه جانوران گوشت خوار، به صورت غریزی محتاج به غذا خوردن هستند و اگر شما بدانید که آنها چه می خورند و چه زمانی به شکار می روند، اولین گام موفقیت خود را برداشته اید. تصاویر جانوران در حال شکار یا در حال خوردن همیشه از سوی جشنواره های عکس بیشتر مورد توجه قرار می گیرد.
یکی از راه های محبوب عکاسی از حیات وحش و جانوران، عکاسی از آنها در محیط طبیعی ای است که در آن زندگی می کنند. ترکیب عکس منظره و حیات وحش، عمق دو چندانی به عکس شما می بخشد.
درعکاسی از حیات وحش ،محیط پیرامون جانور، روایت عکس شما را بهتر می کند و به بیننده کمک می کند تا زندگی جانور را بهتر بشناسد.
برای عکاسی از حیات وحش ،نباید لنز های با فاصله کانونی باز را فراموش کنید. لنز های واید در مقایسه با لنز های بسته عکس هایی با زاویه دید کاملا متفاوت و بسیار بدیع ارائه می کنند.
این توصیه قدیمی  عکاسی را به خاطر بسپارید؛ برای روایت مستندخود، همیشه به یک سری عکس با لنزهای  وایدانگل، نرمال، تله فتو و سوپر تله فتو نیازمندید.
عکاسان حیات وحش تقویم مشخصی ندارند و برای گرفتن یک عکس ساعت ها، روزها و هفته های بسیاری را صرف می کنند تا در یک لحظه شانس به آنها رو کند و صحنه دلخواه آنها جلوی دوربینشان به وقوع بپیوندد.

3-از خودرو هم می توانید به عنوان مکان استتار کمک بگیرید

یکی از مشکل ترین بخش های عکاسی از حیات وحش نزدیک شدن به حیوانات و پرنده هاست. به همین علت داشتن مکانی مناسب برای مخفی شدن و نشانه روی دوربین بسیار مهم و حیاتی است.

عکاسی از حیات وحش

استتار عکاسی از حیات وحش

شاید در ابتدا یافتن مکانی مناسب برای مخفی شدن دشوار به نظر برسد،مخفی شدن درون خودرو می تواند ساده ترین راه باشد.

استتار عکاسی از حیات وحش

استتار عکاسی از حیات وحش

جالب این جاست که معمولا حیوانات وحشی در برابر خودرو ها عکس العمل غیر منتظره ای نشان نمی دهند، اما بهتر است وقتی پارک کردید از تکان های ناگهانی پرهیز کنید.برای گرفتن تصاویری واضح تر می توانید از یک کیسه لوبیا یا همان Beanbag که بالشتکی پرشده از حبوبات یا قطعات ریز پلاستیکی است استفاده کرده و دوربین و لنز را فعال کنید و همچنین خودرو را برای جلوگیری از لرزش خاموش کنید.

4-پرندگان، سوژه هایی بسیار زیبا

هنگام عکاسی از پرندگان باید اصولی را رعایت کرد تا بتوان عکس هایی زیبا،جذاب و با جزئیات ظریف خلق کرد.
با به کار گرفتن مهارت هایتان در عکاسی و البته کمی شانس می توانید عکس های با شکوهی از پرندگان بگیرید. ابزار را با خود به همراه داشته باشید. سه پایه، لنز تله فوتو، لرزش گیر لنز. اگر نمی خواهید بعد از جور کردن همه چیز سوژه خود را بترسانید. صبور باشید، دقت کنید و به آهستگی حرکت کنید.

عکاسی از حیات وحش

عکاسی از حیات وحش پرندگان

عکاسی از حیات وحش کار دشواری است و به تمرین بسیار نیاز دارد. یکی ازنمونه هایی که می توانید این زمینه از عکاسی را با آن شروع کرده و یاد بگیرید عکاسی از پرنده های باغچه خانه تان است.بهتر است مکانی با پس زمینه مناسب طبیعی انتخاب کرده و ظرف غذایی در آن جا آویزان کنید و منتظر بمانید. معمولا زیاد طول نمی کشد تا سر و کله پرنده های کوچک و گنجشکان برای خوردن غذا پیدا شود و شما هم نبایدفرصت را از دست بدهید.

5-عکاسی از حیات وحش را در باغ وحش تمرین کنید

حیوانات باغ وحش معمولا جایی برای فرار کردن از دست عکاسان ندارند. اگر باغ وحشی را پیدا کردید که عکاسی در آن ممنوع نیست یا می توانید با پرداخت هزینه، دوربین DSLR خود را داخل ببرید، فرصت را از دست ندهید.

عکاسی از باغ وحش

عکاسی از باغ وحش

شرایط در باغ وحش چندان ایده آل نیست و هجوم جمعیت، مزاحم کار شماست و عکاسی از پشت شیشه، توری و میله هم مشکلات خودش را دارد، اما برای حذف هر چه بهتر توری های فلزی از تصویر بهتر است تا می توانید به آن نزدیک شده، روی دورترین حیوانات فوکوس کرده و سپس با استفاده از مقادیر بزرگ دیافراگم و ایجاد عمق میدانی کم تا حد امکان توری را محو کنید. همچنین در عکاسی از پشت برای جلوگیری از بازتاب باید لنز را تا حد امکان به شیشه نزدیک کنید. هود لنز های لاستیکی بهترین گزینه برای چسباندن دوربین به شیشه است.

6-از حیوانات پرتره های چشم در چشم بگیرید!

حتما شما هم شنیده اید که در مواجهه با برخی حیوانات باید با آنها چشم در چشم شد و برعکس در مواجهه با برخی به نفعتان است که هرگز به آنها خیره نشوید. ولی هنگامی که دوربین واسطه بین چشم های شما و حیوان است این دغدغه ها جایگاه زیادی ندارند و اتفاقا عکس های چشم در چشم ازحیوانات بسیار زیبا و تاثیر گذار هستند. برای این کار سعی کنید تا حد امکان دوربین خود را راستای چشم حیوانات قرار دهید تا بتوانید مستقیما و بدون زاویه از بالا یا پایین عکاسی کنید. همچنین بهتر است نقطه فوکوس خودکاری را انتخاب کنید که با چشم
حیوان یا پرنده جور است.

عکاسی از حیات وحش

عکس بالنز سوپرتله فتو

اگر تنظیمات فوکوس خودکار را به دوربین واگذار کنید، معمولا دوربین نقطه ای را انتخاب می کند که به دوربین نزدیک تر است و شاید پس از عکاسی متوجه نشوید، اما با بررسی تصاویر پس از عکسبرداری، نتایج نه چندان مطلوب این کار را خواهید دید. پس همانطور که در پرتره های انسان روی چشم ها فوکوس می کنید، در پرتره حیوانات نیز همین کار را انجام دهید.

7-از تکنیک  Panning با حیوانات و پرندگان استفاده کنید

پنینگ، تکنیکی است که در آن شما دوربین ولنز را همراه با موجود متحرک تکان می دهید. ایده این است که سوژه تقریبا همواره در مکان ثابتی از کادر قرار بگیرد تا کاملا واضح عکاسی شده و پس زمینه تار شود.

پانینگ از حیات وحش

پانینگ از حیات وحش

به این ترتیب حس حرکت سوژه بیشتر منتقل خواهد شد.در این تکنیک سرعت کم شاتر رمز موفقیت کار است.

پانینگ از حیات وحش

پانینگ از حیات وحش

در عکاسی از پرواز پرندگان یا دویدن حیوانات، این تکنیک فوق العاده جذاب و موثر است.هر چندبه تمرین بسیار نیاز دارد. استفاده از سه پایه با سرتوپی شکل توصیه می شود و در صورتی که قصد عکاسی بدون سه پایه را دارید باید از لنز های با لرزش گیر استفاده کنید که اتفاقا حالتی مخصوص  با نام  Panning Mode دارند.

8-در عکاسی از حیات وحش ترکیب بندی و کادر بندی اهمیت دارد

تصمیم گیری شما راجع به چگونگی کادربندی را ترکیب بندی می گویند که می تواند باعث فوق العاده شدن یا خراب شدن عکس شماشود.اینکه عناصر مختلف را چگونه در کادر خود قرار دهید تعیین کننده لذت بردن یا نبردن بیننده از تماشای عکس شما خواهد بود.

کادربندی عکاسی حیات وحش

کادربندی عکاسی حیات وحش

پس اگرمی پرسید که آیا مد نظر داشتن ترکیب داشتن ترکیب بندی عکس در عکاسی از حیات وحش هم مهم است؟ پاسخ این است که صددر صد! مهم نیست که چقدر نوردهی عکس شما خوب باشد یا سوژه چقدر فوق العاده باشد.بدون یک ترکیب بندی خوب، نمی توانید عکسی حرفه ای و بسیار جذاب بگیرید. وقتی از داخل ویزور(Visor )یا LCD پشت دوربین به تصویر مقابل دوربین نگاه می کنید، در این لحظه است که تصمیم می گیرید که چه چیزهایی داخل کادر شما باشند و چه چیزهایی نباشند. در حقیقت شما دارید کادر خود رامی چینید و طراحی می کنید. خیلی مهم است که این کار را سنجیده و با دقت انجام دهید تا بتوانید از هر موقعیتی بهترین بهره را ببرید.

درباره این مطلب به  نقل قولی از هنری کارتیه برسون اشاره می کنم که می گوید:

عکس کودک و مادر

عکس هانری کارتیه برسون

“ترکیب بندی باید یکی از دغدغه های همیشگی باشد”.

فکر می کنم، بعضی افراد در ترکیب بندی چشمان قوی تری نسبت به دیگران دارند، اما برای کسانی که چشمانی قوی در این زمینه ندارند قوانینی برای راهنمایی ترکیب بندی وجود دارد که می توانند برای ترکیب بندی بهتر در
زمان عکاسی از آنها استفاده کنند. هر چه ترکیب بندی ساده تر باشد، عکس بهتری خواهید داشت.ترکیب بندی های پیچیده و در هم، خیلی نمی توانند جلب توجه کنند، چرا که مغز ما سعی می کند در همان ابتدا و در نگاه اول از عکس سر در بیاورد  و اگر نتواند این کار را انجام دهد از عکس زده شده و به آن جلب نمی شود.

کادربندی عکاسی حیات وحش

کادربندی عکاسی حیات وحش

معمولا در عکاسی حیات وحش برای مدتی طولانی هیچ اتفاقی نمی افتد و به یک باره همه سوژه های عکاسی از جلوی لنز عبور می کنند. به این ترتیب ترکیب بندی خوب کمی مشکل است، اما با رعایت چند نکته می توانید از وقت کم بیشترین استفاده را بکنید. بهتر است سوژه ها دقیقا وسط کادر قرار نگیرند.
این توصیه مخصوصا زمانی مهم تر است که حیوان یا پرنده به سمت چپ یا راست نگاه کرده یا حال حرکت است. بهتر است طوری کادر بندی کنیدکه پشت سر سوژه فضایی کمتر از جلوی آن یا سمتی که به سویش حرکت
کرده و توجه دارد وجود داشته باشد.

عکاسی از حیات وحش

عکاسی از حیات وحش
عکس پرنده

برای راهنما می توانید از نقاط فوکوس خودکار منظره یاب دوربین کمک بگیرید. راه دیگر استفاده از نمایشگر و Live View است.برای این کار شبکه بندی یاهمان  3*3 Grid صفحه نمایش را فال کنیدو حیوان یا بخش مهم تر آن را درمکان تقاطع خطوط قرار دهید.

خطوط طلایی دوربین عکاسی

خطوط طلایی دوربین عکاسی

پس از عکاسی و وقتی که تصاویر را در کامپیوتر مرور می کنید می توانید این کادر بندی را با ابزار برش (Crop ) تصحیح کنید.اما سعی کنید از تغییر نسبت تصویر کمتر استفاده کنید تا چشمان خود را به گرفتن عکس هایی با ترکیب بندی بهتر عادت دهید.

9-از نوردهی دستی برای  exposure یک نواخت استفاده کنید

عکاسی  HDR کُند و برای حیات وحش نا مناسب است. از طرف دیگر رنگ بدن اکثر حیوانات یا بیش از حد تیره یا بیش از حد روشن است. به این ترتیب اگر از نور دهی یا metering خودکار استفاده کنید.باعث می شوند سوژه های تاریک، بیش از حد روشن (metering )خودکار استفاده کنید. باعث می شوندسوژه های تاریک، بیش از حد روشن ( overexpsed )و سوژه های روشن بیش از حد تاریک (underexposed ) به نظر برسند.

قانون یک سوم عکاسی

برایExposure یک نواخت و ایده آل، ابتدا نوردهی را روی حالت دستی یا Manual قرار داده و سپس لنز را به سوی یک تُن متوسط در همان نور سوژه بگیرید(مثل سبزه یا یک تخته سنگ) وسپس دیافراگم و سرعت شاتر را
آنقدر تغییر دهید تا نشان گر exposure در منظره یاب روی عدد صفر قراربگیرد. حالا می توانید ترکیب بندی و کادر را تغییر داده و مطمئن باشید مشکل exposure نخواهید داشت.

10-تاثیر تک پایه در عکاسی از حیات وحش

تک پایه یا مونو پادها به خوبی می توانند برای شما کار سه پایه را انجام دهند. بدون آنکه زمان و مکان زیادی نیاز داشته باشند.صد البته که منظورم مونو پادهای مخصوص سلفی که در بازار فراوان شده است.نیست! یک لنز بزرگ و سنگین  تله فوتو برای عکاسی از حیات وحش به سه پایه ای بزرگ و سنگین هم نیاز دارد تا تصاویر تان واضح از آب در بیاید. اما حمل یک سه پایه سنگین، مشکل و طاقت فرساست. مخصوصا اگر در طبیعت به دنبال سوژه ها
هستید. نمی گویم که مو نو پاد می تواند جای سه پایه را بگیرد، اما اگرچه پایداری سه پایه را ندارد اما قابلیت حمل بهتری دارد و می توانیدسوژه های خود را آسان تر دنبال کنید.

تک پایه عکاسی

تک پایه عکاسی

همچنین از تنظیم سه پایه نیز بی نیاز می شوید.البته استفاده از سه پایه در زمان هایی که محدودیت هایی  وجود ندارد(مانند باغ وحش) مناسب تر است.

11-برای عکاسی از حیات وحش از سرعت شاتر مناسب استفاده کنید

برای اینکه بدون سه پایه نیز در عکاسی از حیات وحش ،بتوانید تصاویر واضح و شفافی را ثبت کنید باید
سرعت شاترتان را متناسب با فاصله کانونی لنز مورد استفاده تان انتخاب کنید.
به طور مثال اگر لنزی 300میلی متری در اختیار دارید،حداقل سرعت شاتر توصیه شده برای تصاویر واضح 300/1 ثانیه خواهد بود.برای سنسور های APS-C باید ضریب برش 1/5یا 1/6 را در نظر بگیرید. به این ترتیب که فاصله کانونی را باید در این ضرایب ضرب کنید. پس اگر همان لنز 300 میلی متری را بر دوربینی با سنسور APS-C نصب کرده باشید، بهتراست سرعت شاتر را حداقل حدود 1/500 ثانیه در نظر بگیرید. البته این تئوری ها همیشه صادق نیستند و بسته به متحرک یا ثابت بودن سوژه و همچنین توانایی خود در ثابت و بدون لرزش نگه داشتن دوربین می توانید این مقادیر را تغییر دهید.

12 آخرین و مهمترین توصیه عکاسی از حیات وحش

فرقی نمی کند عکاسی از حیات وحش می کنید یا از یک انسان یا یک سوژه تبلیغاتی عکاسی می کنید این توصیه همیشگی است. آخرین توصیه این است که صبور باشید. صبر مهم ترین کلید عکاسی از حیات وحش است. در عکاسی از حیات وحش موفقیت شما تاحدود زیادی به صبر و حوصله شما بستگی دارد .اگر انسان عجولی هستید و زود حوصله تان سر می رود با کمال احترام از شما می خواهیم عکاسی از حیات وحش را فراموش کنید این کار حوصله وصبر زیادی می طلبد.

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://darolfunun.com/?p=18781
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترفیسبوکپینترستلینکدین

نظرات

0 نظر در مورد 12توصیه عکاسی از حیات وحش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.

× سوالی دارید؟