ورود / ثبت نام
0

11 نکته مهم برای عکاسی از طلا و جواهرات

2928 بازدید
عکاس از طلا و جواهر
5/5 - (1 امتیاز)

نکات مهم برای عکاسی از طلا و جواهرات

عکاسی از طلا و جواهرات، یکی از حوزه های مهم عکاسی است که نیاز به تخصص و دقت بالایی دارد. آشنایی با ابزار، تجهیزات و مباحث تکنیکی عکاسی از طلا و جواهر، توصیه های کاربردی و اصول عکاسی از نقره، طلا، زیورآلات و جواهرات قیمتی از مواردی است که به آن پرداخته خواهد شد.

عکاسی طلا جواهر

عکاسی طلا جواهر

وقتی از  عکاسی طلا و جواهرات صحبت می کنیم ،لزوما قصدمان عکاسی از طلا و جواهر نیست. زیرا ممکن است قصد داشته باشیم  از سایر جواهرات زینتی و متریال هایی مانند ( نقره، تیتانیوم، پلاتین ) و یا سایر سنگ های زینتی (فیروزه، الماس، یاقوت) عکاسی کنیم .

توصیه های عکاسانه

توصیه های عکاسانه

آنچه را که قصد داریم دراین مقاله به آن بپردازیم “نکات مهم برای عکاسی از طلا و جواهرات” بخشی از کتاب توصیه های عکاسانه، تالیف استاد محمد مهدی تدین موغاری مدرس عکاسی و مدیر مسئول مرکز آموزش های هنری و سینمایی دارالفنون است.

طلا

مباحث تکنیکی عکاسی از طلا و جواهر

 اولین و مهمترین نکته عکاسی از طلا و جواهرات حوصله و سلیقه عکاسی است. این سبک خیلی خیلی حوصله، دقت،صبوری و سلیقه می خواهد. ممکن است برای عکاسی از یک گردنبند مجبور شوید ده ها بار عکاسی کنید . همچنین عکاسی از طلا جواهرات به دقت زیادی احتیاج دارد. عکاسی از طلا و جواهر، نیاز به تخصص و دقت بالایی دارد. در ادامه به برخی از مباحث تکنیکی در خصوص عکاسی از طلا و جواهر پرداخته خواهد شد.

1- استفاده از نور مناسب
نور، یکی از عوامل مهم در عکاسی از طلا و جواهر است. استفاده از نور مناسب، می تواند به عکس شما زیبایی و جذابیت ببخشد. باید در نظر داشت که هر نوری برای هر سوژه ای،مناسب نیست.
برای عکاسی از طلا و جواهر، بهترین نور، نور طبیعی است. بهتر است از نور خورشید در فضای باز یا نور روشنایی داخلی در فضای بسته استفاده کنید. همچنین، می توانید از نورهای فلورسنت یا LED نیز استفاده کنید. اما باید در نظر داشت که نورهای گرم، مانند نور لامپ های هالوژن، می توانند روند سرخ شدن طلا و جواهر را تشدید کنند.

مواردی که باید برای نورپردازی طلا و جواهرات به آن توجه شود:

 • استفاده از نورمناسب به معنای تامین نور مورد نیاز برای اکسپوز و نور مناسب برای نورپردازی هنری است.
 • نور اکسپوز باید به حدی کافی باشد که نیازی به بالابردن ایزو نباشد.
 • نور اکسپوز باید به شیوه ای تامین شود که امکان باز و بسته شدن دیافراگم برای تکنیک های مورد نظر عکاس تامین شود 
 • نور پردازی هنری باید به شکلی انجام شود که سایه روشن های مورد نظر عکاس را برای بعد بخشیدن به عکس تامین نماید.
 • نورپردازی باید به شیوه ای باشد که سایه های مزاحم حذف شوند.
 • انعکاس های مزاحم نور باید کنترل شوند .
 • کلوین مناسب برای عکاسی از طلا و جواهرات مختلف متفاوت است. مثلا برای عکاسی از نقره K+ افزایش کلوین و برای عکاسی از طلا کاهش کلوین K- توصیه می شود. 

از طلا
2- استفاده از پس زمینه مناسب
پس زمینه، نقش مهمی در جذابیت عکس دارد. برای عکاسی از طلا و جواهر، بهتر است از پس زمینه ساده و یکنواخت استفاده کنید. پس زمینه سفید یا سیاه، بهترین گزینه ها هستند. همچنین، می توانید از پارچه های مخملی یا ساتنی نیز استفاده کنید. پس زمینه باید یکدست باشد و تاثیر آن بر عکس به اندازه ای نباشد که جلوه های زیبایی سوژه را کاهش دهد. به عبارت دیگر نباید پس زمینه ها آنقدر زیبا و جذاب انتخاب شوند که سوژه در برابر آن ها به چشم نیاید. البته با توجه به اینکه اغلب عکس ها برای قرار گرفتن در سایت ها ثبت می شوند و ممکن است به فرمت های png تغییر پیدا کنند، باید پس زمینه ها طوری انتخاب شوند که حذف آن ها توسط نرم افزار و هوش مصنوعی به سهولت قابل انجام باشد.

از طلا و
3- استفاده از دوربین با رزولوشن بالا
برای عکاسی از طلا و جواهر، بهتر است از دوربین با رزولوشن بالا استفاده کنید. دوربین های با رزولوشن بالا، جزئیات ریز و درشت طلا و جواهر را به خوبی ثبت می کنند. همچنین، بهتر است از لنزهای ماکرو برای عکاسی از جزئیات ریز و درشت استفاده کنید. از آنجایی که اغلب جواهرات و تزئینات طلا بسیار ریز و کوچک هستند دوربین هایی با رزولوشن کم نمی توانند جزئیات را به خوبی وشفافیت ثبت کنند و تصاویری محو ارائه می کنند.

عکاسی از طلا و جواهرات

عکاسی از طلا و جواهرات

توصیه های کاربردی برای عکاسی از طلا و جواهر

 1.  استفاده از ترازبندی
  برای عکاسی از طلا و جواهر، بهتر است از ترازبندی استفاده کنید. ترازبندی، باعث می شود عکس شما به شکل صحیح و منظم ظاهر شود. همچنین، می توانید از ترازبندی دیجیتال نیز استفاده کنید. عکس هایی کج و ناهمطراز ارتباط خوبی با مخاطب برقرار نمی کنند.
 2.  استفاده از سه پایه برای تکنیک تثبیت حرکت
  برای عکاسی از طلا و جواهر، بهتر است از سه پایه و در مواردی نیز ازتکنیک تثبیت دست استفاده کنید. این تکنیک باعث می شود عکس شما بدون لرزش و شفاف ظاهر شود. برای استفاده از این تکنیک، دوربین را با دو دست نگه دارید و نفس عمیق بکشید. الیته استفاده از سه پایه های عکاسی توصیه بهتری است.
 3.  استفاده از ماژیک نور
  ماژیک نور، یکی از ابزارهای مهم در عکاسی از طلا و جواهر است. با استفاده از ماژیک نور، می توانید نور را به صورت دقیق بر روی طلا و جواهر هدایت کنید و جزئیات ریز را به خوبی ثبت کنید. ماژیک نور در حقیقت ابزاری شبیه لیزر است که سبب می شود بتوانید نور را به صورت یک خط اسپوت مدیریت کنید.
عکاسی از طلا و جواهر

عکاسی از طلا و جواهر

اصول عکاسی از نقره، طلا، زیورآلات و جواهرات قیمتی

 1.  برای عکاسی از نقره، بهتر است از پس زمینه سفید یا خاکستری استفاده کنید.
 2.  برای عکاسی از طلا، بهتر است از پس زمینه سیاه یا سفید استفاده کنید.
 3. برای عکاسی از زیورآلات و جواهرات قیمتی، بهتر است از پس زمینه سفید یا سیاه استفاده کنید و نور را به صورت مستقیم بر روی آن ها هدایت کنید.
 4.  برای عکاسی از جواهرات قیمتی، ابزارهای تخصصی زیادی مانند خیمه نور ،باکس های نوری و انواعی از اتاقک های تخصصی نور با قابلیت های کنترل کننده وجود دارد. اما همچنان بهتر است از نور طبیعی استفاده کنید و از نور خورشید در فضای باز بهره بگیرید.
 5. همچنین، برای عکاسی از جواهرات قیمتی، بهتر است از دوربین با رزولوشن بالا و لنز ماکرو استفاده کنید.
  در نهایت، عکاسی از طلا و جواهر، نیاز به تخصص و دقت بالایی دارد. با رعایت مباحث تکنیکی و اصول عکاسی، می توانید عکس های زیبا و جذابی از طلا و جواهرات خود بگیرید.

شرکت در کلاس های تخصصی نورپردازی تبلیغاتی که توسط استاد جواد پورسعید در آموزشگاه عکاسی دارالفنون برگزار می شود، برای عکاسانی که قصد ورود به این شاخه عکاسی را دارند توصیه می شود.

آموزش عکاسی

آموزش عکاسی توسط استاد محمد مهدی تدین موغاری

مقاله “نکات مهم برای عکاسی از طلا و جواهرات”، بخشی از کتاب توصیه های عکاسانه نوشته استاد محمد مهدی تدین موغاری مدرس عکاسی و مدیر آموزشگاه عکاسی و سینمایی دارالفنون است. این کتاب در قالب یکصد مقاله عکاسی به تشریح توصیه هایی برای عکاسی در سبک های مختلف می پردازد.

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://darolfunun.com/?p=20959
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترفیسبوکپینترستلینکدین

نظرات

3 نظر در مورد 11 نکته مهم برای عکاسی از طلا و جواهرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. سلام و ارادت
  از دیدگاه من ابتدا زاویه و جهت مختلف و نور مهم ترین ویژگی برای هر عکسی است
  اما در عکاسی تبلیغاتی استفاده از بک گراند ساده قدم اول است
  مانند مثال برای عکاسی از زیور آلات بدلیجات جهت برخورد نورخورشید به نگین های گردنبند باعث درخشش بیشتر میشود
  اما این درخشش میتواند روی نیمی از کار را بگیرد و نیم دیگر را در سایه قرار داد تا بیننده هم درخشش کار راببیند هم زاویه گردنبند را در سایه
  اما برای عکاسی از زیور آلات قیمتی مانند طلا دیگر نمیتوان از نور خورشید استفاده کرد زیرا استفاده از نور خورشید باعث سیاه شدن یا زردی بیش از حد کار میشود و باید از نور های غیر طبیعی استفاده کرد
  (نظر کوتاه من بخشی از یک تجربه است)
  ندا پناهنده هنرجوی عکاسی

  2

 2. با سلام و خسته نباشید خدمت استاد عزیز،نکته مهم دیگر عکاسی جواهرات اگر آن ها را با دست لمس نمودید حتما با دستمال تمیز کنید و برای جابهجایی از دستکش تمیز استفاده کنید و استفاده از پس زمینه شلوغ اشتباه است و از نگه دارنده های کوچک برای نگه داشتن جواهر استفاده کنید که در صورت لزوم با ویرایش عکس پاک شود .دنیا عقیقی ،هنرجوی کلاس عکاسی حرفه ای ،آموزشگاه دارالفنون

  2

 3. با سلام و درود ممنون از مقاله جناب استاد تدین .
  در عکاسی طلا و جواهر
  مهم ترین قسمت عکاسی نور است . سایه های تیره ( مثل سایه ای که توسط فلاش دوربین تولید میشود) می توانند به راحتی ظرافت جواهرات را از بین ببرند و با ایجاد کنتراست بالا از زیبایی تصویر نهایی بکاهد ، به همین دلیل این موضوع اهمیت ویژه ای دارد که هنگام نوردهی به تصویر ، از همه جهات نورپردازی شود .
  شقایق امیری
  هنرجو رشته عکاسی حرفه ای دارالفنون

  4

× سوالی دارید؟