ورود / ثبت نام
0

10 توصیه در عکاسی میوه

501 بازدید
عکس میوه در آب
5/5 - (1 امتیاز)

توصیه های مهم برای عکاسی میوه

عکاسی میوه یکی از حوزه‌های پرطرفدار و جذاب عکاسی است که در آن به تصویر کشیدن میوه‌ها با استفاده از تکنیک‌های خاص می‌پردازند. در این مقاله، به بررسی نکات مهم وکاربردی عکاسی میوه، توصیه‌های تخصصی و اصول تکنیکی عکاسی میوه پرداخته خواهد شد.

آموزش عکاسی

آموزش عکاسی توسط استاد محمد مهدی تدین

آنچه را که قصد داریم دراین مقاله به آن بپردازیم “نکات مهم برای عکاسی از میوه ” بخشی از کتاب توصیه های عکاسانه، تالیف استاد محمد مهدی تدین موغاری مدرس عکاسی و مدیر مسئول مرکز آموزش های هنری و سینمایی دارالفنون است.

عکاسی میوه

عکاسی میوه

چرا عکاسی میوه  جذاب است

دنیای عکاسی سرشار از سوژه هایی است که ندانسته و بدون هیچ دلیل و منطق خاصی هم برای عکاس و هم برای مخاطب جذاب هستند. وقتی با دقت بیشتر به اسرار جذابیت این سوژه ها متمرکز می شویم به علت این جذابیت پی خواهیم برد. من برای این دلیل بی بدیل فقط به یک پاسخ رسیده ام و آن اینکه هرچه از طبیعت برآید بر دل می نشیند. برای عکاسی از میوه ها بهتر است در ابتدا با فهرست میوه ها آشنا باشید.

عکس میوه موز

عکس میوه موز

دنیای عکاسی دنیای کشف و شهود است و ما با تدقیق در طبیعت به این کشف و شهود می رسیم. میوه ها از آنجایی که برخواسته از طبیعت هستند در تلفیق با سایر عناصر طبیعت جلوه های مضاعفی پیدا می کنند. عکاسی از میوه با تکنیک ها و تلفیق های طبیعت جذاب تر و دوست داشتنی تر می شوند. جلوه های بی نظیر فرم و رنگ در میوه ها یکی از جذاب ترین موضوعات عکاسی است.

عکاسی میوه

عکاسی میوه

بازار کار عکاسی از میوه

عکاسی از میوه به خودی خود بازار کاری ندارد، اما عکاسی میوه یکی از حوزه‌های پرطرفدار عکاسی است که برای ورود به بازار کار آن، نیاز به تخصص و تجربه دارد. در بازار کار عکاسی از میوه، عکاسان معمولاً در پروژه‌های مختلف مانند تبلیغات، رستوران‌ها، مجلات و کتاب‌های آشپزی  تجارب زیادی به دست آورده اند و مشغول به کار هستند. بنابراین، برای ورود به بازار کار عکاسی از میوه، مانند سایر موضوعات تخصصی نیاز به تخصص و تجربه دارید. اما توصیه من به شما این است که از میوه ها نه برای کسب پول بلکه برای کسب تجربه و نفوذ به دنیای رنگ ها غافل نشوید.

عکاسی میوه

عکاسی میوه توت فرنگی

توصیه‌های کاربردی در عکاسی میوه

برای موفقیت در عکاسی از میوه، باید توصیه‌های کاربردی زیر را رعایت کرد:

 1.  استفاده از نور مناسب: از آنجایی که میوه ها سوژه هایی با فرم ورنگ های مختلف هستند. افزایش زیبایی و جلوه رنگ ها وابسته به همنشینی مناسب رنگ ها با نور است، لذا نورپردازی یکی از مهم‌ترین اصول در عکاسی ازمیوه است. باید بتوانید نور مناسب را هم به لحاظ اکسپوز و هم برای خلق جلوه های زیبا متناسب با  هر سوژه و چیدمان و صحنه ای پیدا کنید.
 2. استفاده از تجهیزات حرفه‌ای: برای عکاسی از میوه،به وضوح زیاد ودرشت نمایی حرفه ای نیاز دارید. برای این منظور به تجهیزات حرفه‌ای نیاز دارید. باید از دوربین‌های حرفه‌ای، لنز‌های با کیفیت، سه‌پایه و تجهیزات دیگر استفاده کنید.
 3. انتخاب محل مناسب: برای عکاسی از میوه، باید محل مناسب را انتخاب کنید. باید به دنبال زمینه‌ای مناسب باشید و بتوانید میوه‌ها را به درستی ثبت کنید. یادتان باشد یکی از اصول مهم عکاسی این است که رنگ پس زمینه بر سوژه ها غالب نشود.
 4. استفاده از تکنیک‌های خاص: در عکاسی میوه، باید از تکنیک‌های خاصی مانند استفاده از فیلتر، تنظیمات سرعت و تکنیک های کنخلاسیون، عمق میدان وضوح و سایر تنظیمات حرفه ای دوربین و تنظیمات نورپردازی استفاده کنید.
 5. ویرایش عکس پس از عکاسی: ویرایش و تدوین عکس  یکی از مهم‌ترین اصول در عکاسی میوه است. باید بتوانید تصاویر را به درستی تدوین کنید و از افکت‌های مناسب استفاده کنید. اصلاح نور، رنگ، کنتراست و بکاربردن فیلترها و خلق جلوه های ویژه بصری با سایه روشن های داجینگ و برنینگ می تواند از یک عکس متوسط شاهکار بیافریند.
عکاسی میوه

عکس میوه در اب

اصول تکنیکی در عکاسی از میوه

برای موفقیت در عکاسی از میوه، باید اصول تکنیکی زیر را رعایت کرد:
1| فضای عمق: فضای عمق یکی از اصول تکنیکی در عکاسی میوه است که باید به آن توجه کرد. با استفاده از فضای عمق، می‌توانید تمرکز را بر روی میوه خاص قرار دهید. افزایش و کاهش عمق میدان وضوح دو سبک مختلف بکارگیری این تکنیک در عکاسی میوه است.

عکاسی میوه

عکاسی میوه تکنیک عمق میدان

2|نورپردازی: نورپردازی یکی از مهم‌ترین اصول تکنیکی در عکاسی میوه است. باید بتوانید نور مناسب را برای هر صحنه پیدا کنید. کاهی نورپردازی عمومی و گاهی نورپردازی موضعی لازم است. استفاده از تجهیزات منعکس کننده ، تلطیف کننده ، جهت دهنده و متمرکز کننده نور اجتناب ناپذیر است.

عکاسی میوه

عکاسی میوه نورپردازی

3| استفاده از فیلتر: استفاده از فیلتر یکی از جاذبه های مهم در عکاسی میوه است که باید به آن توجه کرد. با استفاده از فیلتر، می‌توانید تصاویر جذاب‌تری را به دست آورید. بدون شک رنگ ها و رنگ مایه های مختلف با استفاده از فیلترهای رنگی (افزایش و کاهش کلوین) و نورها وتاثیرات نورهای همجوار با استفاده از فیلترهای اصلاح نور مانند (ND-PL-UV) تکامل می یابد.

عکاسی میوه

عکاسی میوه فیلترگذاری شده

4| کار با دوربین: برای موفقیت در عکاسی میوه، باید توانایی کار با دوربین را داشته باشید. باید بتوانید دوربین را به درستی تنظیم کنید و صحنه را بهتر ثبت کنید. استفاده از تکنیک های عکاسی مستلزم شناخت صحیح منوها و تسلط عکاس به دوربین است.

عکاسی میوه

عکس میوه در اب

5| زمینه‌سازی: زمینه‌سازی یکی از مهم‌ترین اصول در عکاسی از میوه است. باید به دنبال زمینه‌ای مناسب باشید و بتوانید میوه‌ها را به درستی ثبت کنید. چیدمان میوه ها در کنار هم ،صحنه پردازی و پس زمینه مناسب از موضوعات مهمی است که عکاسی باید به آن توجه کند.

عکس سالاد میوه

عکس سالاد میوه

نتیجه‌گیری
عکاسی میوه یکی از حوزه‌های پرطرفدار عکاسی است که برای ورود به بازار کار آن، نیاز به تخصص و تجربه دارد. در این مقاله، به بررسی بازار کار عکاسی از میوه، توصیه‌های کاربردی و اصول تکنیکی عکاسی میوه پرداخته شد.

عکاسی میوه

عکاسی میوه پسزمینه گذاری شده

برای موفقیت در عکاسی از میوه، باید توانایی کار با دوربین، نورپردازی، استفاده از فیلتر و تدوین را داشته باشید. همچنین، باید به دنبال زمینه‌ای مناسب باشید و بتوانید میوه‌ها را به درستی ثبت کنید. اگر آدم کم حوصله ای هستید از عکاسی میوه ها صرف نظر کنید. این کار مستلزم حوصله وصرف وقت است.

توصیه های عکاسانه

توصیه های عکاسانه

مقاله “نکات مهم برای عکاسی از میوه ”، بخشی از کتاب توصیه های عکاسانه نوشته استاد محمد مهدی تدین موغاری مدرس عکاسی و مدیر آموزشگاه عکاسی و سینمایی دارالفنون است. این کتاب در قالب یکصد مقاله عکاسی به تشریح توصیه هایی برای عکاسی در سبک های مختلف می پردازد.

 

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://darolfunun.com/?p=20981
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترفیسبوکپینترستلینکدین

نظرات

4 نظر در مورد 10 توصیه در عکاسی میوه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. باسلام و وقت بخیر
  گاهی اوقات در مورد برخی میوه ها ، چیدمان نامرتب به محصولات ، عکستان را جذاب تر میکند.
  هنگام عکسبرداری از میوه ها ، بهتر است قانون یک سوم رعایت شود .
  در هنگام عکاسی بدون فلش و با نور ثابت؛ سه پایه لازم است. در اینصورت میتوان حتی در نور کم با حداقل iso با سرعت شاتر آهسته ، عکاسی کنید( حتی میتوان از چراغ قوه های LED که ارزان و مقرون به صرفه و کوچک و قابل حمل هستند در اطراف سوژه ، استفاده کرد ) ولی فراموش نشود برای نتیجه بهتر و واقعی تر از نور طبیعی استفاده شود
  سمیرا امیری هنرجوی عکاسی

  2

 2. با سلام و درود خدمت استاد گرامی ،نکات مهم،میوه های مناسب و تازه برای عکاسی پیدا کنید و برای عکاسی از میوه های برش خورده به روش نسبتا منظمی بریده شوند و میوه هایی که بافت سخت دارند را انتخاب کنید و میتوانید مقداری آب روی میوه ها اسپری کنید تا تازه به نظر برسند. دنیا عقیقی ،هنرجوی کلاس عکاسی حرفه ای ،آموزشگاه دارالفنون

  2

 3. سلام وقت بخیر با تشکر از مقاله مفید شما
  با توجه به موارد ذکر شده درباره نور و تجهیزات عنوان شده میتوان گاهی اوقات از نور طبیعی آفتاب نیز استفاده کرده و عکس های بسیار زیبایی را در زمینه عکاسی از میوه خلق کرد.
  سمیه بابایی هنرجوی کلاس عکاسی آموزشگاه دارالفنون

  3

 4. شقایق امیری سهامیه
  در تکمیل مقاله عکاسی از میوه ها قابل ذکر است که
  در عکاسی از میوه ها میتوان گاهی با حفظ طراوت و ظاهری تازه باعث جذابیت بیشتر در عکاسی شد
  عکاسان یک ترفند کوچک هوشمندانه دارند ؛ آنها از یک بطری اسپره برای پاشیدن آب به سوژه های خود استفاده میکنند. آب درخششی از طراوت به شات می بخشد . ودر حالی که بیننده معمولی ممکن است آگاهانه متوجه تفاوت نشود ، مطمئنا آن را احساس خواهد کرد .
  و دیگر روش برای جذاب تر شدن عکس،
  داستان بگویید :
  هنگام ایجاد ترکیبات میوه می توانید صحنه را با افزودن سایر عناصر داستان سرا بهبود بخشید
  مثال اگر از یک پرتقال عکاسی می کنید می توانید مقداری پوست پرتقال ، چند پرتقال اضافی و یک سبد اضافه کنید ،
  و از وسایلی که حواس را پرت میکنند و مناسب نیستند اجتناب کنید .
  شقایق امیری سهامیه
  هنرجو عکاسی حرفه ای اموزشگاه دارالفنون .

  4

× سوالی دارید؟