ورود / ثبت نام
0

نور طبیعی در عکاسی

572 بازدید
5/5 - (1 امتیاز)

نور طبیعی در عکاسی

تهیه وتالیف آموزشگاه عکاسی دارالفنون
گزیده ای از فصل ششم کتاب عکاسی کاربردی تالیف استاد محمد مهدی تدین موغاری مدرس دانشگاه ومدیر آموزشگاه عکاسی دارالفنون

نورماه

نور طبیعی

عکس شماره |8

نورطبیعی

طبیعت، نمایش نوری مداوم را اجرا می‌کند که غالباً بی‌توجه از آن می‌گذریم. در روز، نور طبیعی مهم‌ترین منبع روشنایی به‌شمار می‌آید. زاویه تابش و تراکم نور خورشید بنا به حرکت وضعی و گردش انتقالی زمین، در نوسان است. نور طبیعی گرچه حاصل درخشش آفتاب است اما در حقیقت از

  • خورشید؛
  • آسمان؛
  • زمین.

سه منبع مختلف به فضای داخل رخنه می‌کند:

نورهای حاصل از آسمان نور طبیعی در عکاسی و زمین تداوم بیش‌تری دارند و به خاطر پراکنده بودن تشعشعات، از کیفیت مطلوب‌تری برخوردارند.

نور طبیعی، از هنگام سپیده دم تا غروب در حال تغییر است و ‌طبق طول و عرض جغرافیایی، ‌شرایط هوا و میزان آب تغییر می‌کند. در هنگام سپیده‌دم، نور ایجاد شده است؛ اما همه چیز کم رنگ و سرد خاکستری به نظر می‌آید. وقتی که خورشید طلوع می‌کند، رنگ به تدریج گرم‌تر شده و به حداکثر درجه می‌رسد.

هنگام ظهر، شاهد بیش‌ترین غلظت نور(نور سفید) هستیم. در این هنگام سایه‌ها، عمیق و پررنگ شده و رنگ‌ها غلیظ می‌شوند. در هنگام غروب همه چیز به رنگ قرمز طلایی دیده می‌شوند.

ابرها در هر زمان از روز نورهای قرمز، نارنجی و زرد را از خود عبور نمی‌دهند‌، در نتیجه رنگ‌ها تیره‌تر به‌نظر می‌آیند. نور طبیعی در فضای داخلی مانند فضای خارجی تأثیرگذار است. دیوارها، اثاثیه و لوازم، همگی از نور تأثیر می‌گیرند.

در زمان‌های مختلف روز، نمای شرقی با نور درخشان صبح و نمای غربی با نور گرم بعد از ظهر، روشن می‌شود. نور شمالی، بسیار مناسب برای استودیوهای هنری است زیرا این نور تمامی طیف رنگ‌ها را شامل می‌شود.

‌طراحان معمولاً از نور طبیعی سود می‌برند و یا در صورت نیاز سعی می‌کنند که اثرات آن‌ها را خنثی کنند.

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://darolfunun.com/?p=1538
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترفیسبوکپینترستلینکدین

نظرات

1 نظر در مورد نور طبیعی در عکاسی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  1. اموزشگاه عکاسی حرفه ای وکلاس عکاسی خوب فقط اموزشگاه دارلفنون واقعااموزشگاه عکاسی تهران بهترازدارلفنون ندیدم.

    12

× سوالی دارید؟