ورود / ثبت نام
0

نقد و تحلیل عکس “اعدام” توسط استاد پورسعید

23 بازدید
آموزشگاه عکاسی دارالفنون

درعکس افقی سیاه و سفید ،شاهد دو نفر مرد هستیم که با طناب دار اعدام شده اند ، کمی نزدیکتر به دوربین دو پسر بچه ازطناب های دار آویزان شده ودر حال بازی هستند.آسمان ابری است و نگاه یکی از بچه ها به دوربین است.هر چهار نفر سیاه پوست هستند ودر انتها خانه های روستایی دیده میشود.
در مرحله اول با دیدن این عکس دو تضاد بیشتر خود را نشان میدهد ،یکی تضاد بین مردان بزرگ و بچه های کوچک  و دیگری تضاد بین مرگ آن دو نفر با خنده و شادی دو بچه که در حال بازی هستند.اگراعدام ارتباط با جنگ های قبیله ای داشته باشد،با حرکت چشم بین بچه ها و مردان اعدام شده ،بنظر میرسد،عکاس،میخواهد به نوعی آینده بچه ها را نشان دهد.اگراین اعدام نتیجه جنگ قبیله ای باشد بعید نیست روزی اینها به سرنوشت آن دومرد دچار شوند ویا کسانی باشند که این دو نفر را اعدام کرده اند.
چیزی که بیشتر از دو تضاد قبلی ،ذهن را به خود مشغول مینماید ،از نظر روانشناسی،عادی شدن مرگ از نگاه دو بچه است.
در یک جامعه نرمال امکان بازی و شادی دو کودک در کنار دو جنازه بعید به نظر میرسد،در حالی که آنها علاوه بر بازی شادی هم میکنند، پس میتوانیم بگوییم آنها در سایه مرگ مشغول بازی هستند.هوای ابری و سیاه و سفید بودن عکس با موضوع هماهنگ و مناسب است.

نقد وتحلیل این عکس توسط استادجوادپورسعید مدرس رشته عکاسی آموزشگاه عکاسی دارالفنون وابسته به سازمان سینمایی وزارت فرهنگ وارشاداسلامی انجام شده است.

عکاس: نامشخص

 

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://darolfunun.com/?p=4325
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترفیسبوکپینترستلینکدین
darolfunun
برچسب ها:

نظرات

0 نظر در مورد نقد و تحلیل عکس “اعدام” توسط استاد پورسعید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.