ورود / ثبت نام
0

نقد و تحلیل عکس”هویت جوان امروز ” توسط استاد پورسعید

4 بازدید
آموزشگاه عکاسی

در این عکس عمودی رنگی ،مردی رامشاهده می کنیم که موهای سرش حکایت ازسن میانسالی اودارد و تمام رخ به دوربین می نگرد.این نگاه مستقیم ، نوعی صمیمیت ونزدیکی عاطفی رامی رساند  ولی نورهایی که ازدوطرف روی صورت تابیده شده باعث شده بخشی از چشم تاریک شده واین او را نگران نشان می دهد. عکسی که اودر دست دارد، پرتره مرد جوانی را به بیننده نشان می دهد که با جسم سخت خراشیده شده است که ،حکایت ازعصبانیت واعتراض فردی است که این کار را کرده است .

چرا اینگونه ،هویت جوانی باید پاک شود؟ آیا این کار توسط خود او انجام شده است؟ آیا اوجوانی خود را با سختی سپری کرده است وبا این کار می خواهد آن زمان را نشان دهد؟ یا عکس، همچون آینه ای ، هویت جوان امروز را نشان می دهد.آیا چهره جوان توسط کسان دیگری خراشیده شده است واوقصد دارد با نشان دادن آن ،به نوعی اعتراض خود را نشان دهد؟ افکار و ایده های آنانی که این خراش ها را ایجاد کرده اند،چیست؟ آیارنگ سیاه کت و زمینه تیره می تواند نشان از بدبینی اونسبت به بهتر شدن وضعیت هم نسل های او باشد؟

رنگی بودن عکس مناسب است زیرا او عکس رابصورتی در دست گرفته که بیننده تصورمی کند ،رنگ پیراهن هر دو آنها یکی است،آیا این یکرنگی نشانی از همدلی است؟ با نگاهی به عکس های دیگر عکاس،متوجه میشویم او بدرستی  نشانه ها را می شناخته وآگاهانه در عکس های خود به کار می برده است.

صادق تیرافکن ،یکی از گسترش دهندگان عکاسی مفهومی در ایران بود که با توجه به عمر کوتاه خود، توانسته بود چشم جهانیان را به آثارخود جلب کند.اوعکاسی را با سلف پرتره شروع کرده است ولی بعدها از افراد دیگری در عکس هایش استفاده کرده است . این سلف پرتره به زیبایی ارتباط خود را با بیننده برقرارمی کند. روحش شاد .

نقد وتحلیل این عکس توسط استادجوادپورسعید مدرس رشته عکاسی آموزشگاه عکاسی دارالفنون وابسته به سازمان سینمایی وزارت فرهنگ وارشاداسلامی انجام شده است.

سلف پرتره ازصادق تیرافکن

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://darolfunun.com/?p=4837
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترفیسبوکپینترستلینکدین
darolfunun
برچسب ها:

نظرات

0 نظر در مورد نقد و تحلیل عکس”هویت جوان امروز ” توسط استاد پورسعید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.