یک عکس پانوارما معمولاً عکسی است که با افزایش میدان دید ثبت شده است.ما عادت کرده ایم که عکس ها را از دوربین گوشی و با فرمت یا نسبت استاندارد ببینیم. هر چند ، یک عکس پانوارما بسیار گسترده تر از آن است. در حالت عادی ، برای گرفتن عکس پانوارما ، به دوربین های تخصصی یا نرم افزارهای پیچیده نیاز دارید که عکس ها را به هم بچسبانند. برنامه هایی مثل PanoPhoto ، Pano(اندروید) ، ۳۶۰ Panorama ، PanoLab AutoStitch و Ztitch (اندروید) می توانند تمام کارهای سخت را برای شما انجام دهند.

بنابراین اگر منظره فوق العاده دیدید که نمی توان آن را در یک عکس عادی جا داد ، حتماً به فکر استفاده از یک برنامه پانوارما باشید تا بتوانید آن صحنه را ثبت کنید . برخی برنامه ها هستند که حتی به شما می گویند کجا عکاسی کنید ، برنامه های دیگر تصمیم را برعهده خود شما می گذارند.

– از عکس های شکسته نترسید ؛ بعضی اوقات جواب میدهند ، مخصوصاً اگر در حال عکاسی از یک سوژه نمادین هستید.

برخی برنامه ها به شما کمک می کنند که هنگام عکاسی عکس ها را صاف و هماهنگ کنید ، برخی دیگر پس از پایان عکاسی کار چسباندن و تنظیم عکس ها را انجام می دهند . سعی کنید دوربین را کاملاً ثابت در یک نقطه نگه دارید و سپس عکس بگیرید ـ در غیر این صورت ، هر نوع حرکت یا تغییر در جایگاه دوربین باعث می شود هنگام چسباندن عکس ها به هم دچار مشکل شوید و عکس ها با هم جور نشوند . البته اگر بخواهید عمداً عکس های ناهماهنگ درست کنید و یک حالت کوبیستی ارائه کنید ، بحثش جدا است. درباره سوژه خود بیرون از قالب معمول فکر کنید. البته ، یک عکس عادی از منظره نیز به زیبایی یک عکس پانوارما خواهد بود .

۱. برنامه های پانوارما به شما امکان می دهند که یک منظره وسیع را در گوشی خود ثبت کنید.

۲. حتی صحنه های داخلی نیز می توانند سوژه های خوبی برای عکس پانوارما باشند.

۳. پانوارما یک شیوه ایده آل برای ثبت یک رویداد خاص است.

۴. به دنبال مناظر شهری جالب بگردید ، مثلاً نواحی بزرگ هنر خیابانی یا مردمی که در پارک جمع شده اند.

۵. به جای یک پرتره گروهی استاندارد ،‌یک پرتره پانوارما بگیرید.

۶. پانوارمای ۳۶۰ درجه را هم امتحان کنید.

۷. مناظر پر رفت و آمد نیز برای تصاویر پانوارما گزینه خوبی هستند.

۸. فقط به منظره فکر نکنید ، پرتره ها هم می توانند گزینه خوبی باشند ، اگرچه حتماً خودتان هم خواهید فهمید که برای پرتره ها باید وقت بیشتری بگذارید تا دستتان بیاید.

۹. تصاویر را هم به هم بچسبانید تا پیش زمینه بیشتری در یک منظره داشته باشد.

۱۰. از شیوه پانوارما برای سوژه های ساکن نیز استفاده کنید.