ورود / ثبت نام
0

تدوین فیلم و 9 مبحث کاربردی

2655 بازدید
تدوین فیلم
5/5 - (1 امتیاز)

تدوین فیلم از ماهیت تا زیبایی شناسی

تدوین فیلم،یکی از شگفت انگیزترین و خلاقانه ترین هنرهای روزگار ماست.تدوین فیلم فرآیندی است که نیاز به تخصص و دقت بالایی دارد. در این مقاله، به بررسی مباحث تکنیکی و توصیه های کاربردی و زیبایی شناسی تدوین فیلم، معرفی حرفه ای ترین نرم افزارهای تدوین فیلم و جلوه های ویژه فیلم پرداخته خواهد شد. از آنجایی که منظور ما در این مقاله صرفا  رویکرد حرفه ای تدوین فیلم است، مطالعه آن برای افرادی که علاقمند به فعالیت در این حرفه هستند توصیه می شود. این مقاله بخشی از سخنرانی استاد محمد مهدی تدین موغاری مدرس  سینما و مدیر مرکز آموزش های هنری و سینمایی دارالفنون است و بازنشر آن باذکر منبع بلامانع است.

محمد مهدی تدین

محمد مهدی تدین موغاری مدیر دارالفنون

وصیتی برای تاریخ

با اینکه سالیان سال است که به تدریس عکاسی اشتغال دارم، ومجموعه ای از تالیفاتم در زمینه عکاسی است  اما این موضوع باعث نشده تا اشتیاق و علاقه ام نسبت به تدوین فیلم، کم بشود. شاید تمام دانشجوهای سینما که با من درس های مختلفی مانند عکاسی، تصویربرداری ، زیبایی شناسی، کارگردانی داشته اند این جمله تاکیدی من را به یاد داشته باشند .” علیکم بالتدوین”
به نظر من تدوین شاه کلید است. اگر می خواهید در هرکدام از شاخه های هنری صاحب نام شوید حتما تدوین را فرا بگیرید. عکاس خوب، کارگردان خوب، نویسنده خوب، تصویربردار خوب و انیماتور خوب شدن، لازمه اش تدوین را خوب شناختن است. در تاریخ سینما و تلویزیون کارگردانان صاحب نام و مشهور بسیاری هستند که کار خود را از تدوین شروع کرده اند. همین طور کارگردانان متوسطی نیز بوده اند که پس از فراگیری تدوین فیلم کارگردان های حرفه ای تری شدند. این موضوع حتی در باره عکاسان هم صادق است. البته منظور از تدوین عکس ، ویرایش عکس ها با نرم افزارهای فتوشاپ ولایت روم است. اما روحیه تدوینگری و تسلط به اصول کاربردی و زیبایی شناسی تدوین فیلم از شما شخص دیگری خواهد ساخت.  به تمام فرزندان عزیزم در سراسر ایران که در مسیر فعالیت های هنری و سینمایی قرار دارند و می خواهند در مسیر رشد و پویایی گام بردارند. توصیه می کنم از فراگیری تدوین غفلت نکنید.

3 موضوع مهم از مباحث تکنیکی تدوین فیلم

برای اینکه با مبانی، اصول، نرم افزارها و تکنیک های تدوین فیلم آشنا شوید ابتدا باید نسبت به سه موضوع مهم آشنایی داشته باشید.

 1. آشنایی با فرمت ها و استفاده از فرمت های مناسب: برای تدوین فیلم، بهتر است از فرمت های مناسب استفاده کنید. فرمت های مناسب باعث می شود فایل های شما به خوبی با نرم افزارهای تدوین سازگار باشند و کیفیت فایل ها حفظ شود. هر فرمتی برای انتشار در یک پلتفرم مناسب است. مثلا وقتی ویدیویی را از اینترنت منتشر می کنید قطعا فرمتش با زمانی که آن را از ویدئو پرژکتور در یک سالن سینمایی پخش می کنید باید متفاوت باشد. فرمت های AVI | MOV |MP4 |H.264| MPEG-4 AVC | WMV ازمتداول ترین فرمت های ویدیویی هستند که هر کدام کاربرد مخصوص به خود را دارند.

  فرمت های ویدیو

  فرمت های ویدیو

 2.  استفاده از موسیقی مناسب: برای تدوین فیلم، بهتر است از موسیقی مناسب استفاده کنید. موسیقی مناسب باعث می شود حال و هوای فیلم شما را بهتر به تصویر بکشد و احساسات بیشتری به بیننده منتقل شود. این موسیقی در بخش های مختلف فیلم از تیتراژ ابتدایی تا تیتراژ پایانی و در طول فیلم مخاطب را همراهی خواهد کرد.

  تدوین فیلم

  تدوین فیلم CGI

 3.  استفاده از جلوه های ویژه
  برای تدوین فیلم، بهتر است از جلوه های ویژه استفاده کنید. جلوه های ویژه باعث می شود فیلم شما  جذاب تر به نظر برسد و بیننده را به خود جذب کند. جلوه های ویژه از یک جلوه ساده مانند ادغام تصاویر در تیتراژ، آغاز و تا مهیج ترین انفجارها و تغییرات در فیلم را شامل می شود.

  تدوین فیلم و جلوه های ویژه

  تدوین فیلم و جلوه های ویژه

     امروزه با افزایش CGI به دنیای جدید سینما و تلوزیون،جلوه های ویژه و انفجارهای واقعی، از طراحی میدانی صحنه ها، به سمت تغییرات روی میز تدوین گرایش پیدا کرده اند. دیگر در کمتر فیلمی واقعا اتومبیلی آتش زده می شود. و یا از به ندرت از سیاه لشکرهای زیاد استفاده می کنند. افزایش جمعیت ، ساخت کاخ ها و بناهای مجلل ، آتش زدن ، غیب کردن، غرق کردن و خیلی از تصاویری که در گذشته با طراحی های صحنه و دکور و جلوه های ویژه میدانی با خطرات و صرف هزینه های هنگفت انجام می شد، امروزه کاملا محصول مشترک استودیوهای تصویربرداری CGI  و تدوین فیلم وجلوه های ویژه فیلم هستند.

تدوین فیلم

تدوین فیلم CGI

توصیه های کاربردی و زیبایی شناسی تدوین فیلم

 1.  استفاده از رنگ های مناسب برای تدوین فیلم، بهتر است از رنگ های مناسب استفاده کنید. رنگ های مناسب باعث می شود فیلم شما زیبا و جذاب به نظر برسد. امروزه Color management معادل اتالوناژ(etalonage) در سینما و تصحیح حرفه ای رنگ تصاویر یکی از مشاغل تخصصی مرتبط با حوزه تدوین فیلم محسوب می شود. که بوسیله آن ژانر وحال و هوای فیلم به فضای مورد نظر کارگردان نزدیک می شود.فیلم هایی مانند ایستاده در غبار،سرخپوست و سریال های ارمغان تاریکی،جیران، شهرزاد، زیرخاکی، و پوست شیر از موفق ترین آثار ایرانی سال های اخیر که اصلاح رنگ متناسبی داشته اند.
 2.  اصلاح نور مناسب برای تدوین فیلم، بهتر است از  اصلاح نور مناسب استفاده کنید.  اصلاح نور باعث می شود فیلم شما زیبا و جذاب به نظر برسد. استفاده از فیلترها و تنظیمات دقیق نور و کنتراست، تاثیرات مطلوبی در نتیجه کار دارد.
 3.  استفاده از نماها و زوایای دوربین مناسب برای تدوین فیلم، بهتر است از زوایای دوربین مناسب استفاده کنید. زوایای دوربین مناسب باعث می شود فیلم شما  جذاب تر به نظر برسد. Cut مهمترین اصطلاح و ارزشمند ترین واژه در تدوین است . انشعاب واژه هایی مانند راف کات ، فاین کات ، مچ کات  اهمیت این موضوع را بیشتر روشن می کند. نکته مهمی که در هر کات زدنی اهمیت دارد حفظ توالی فیلم است. حفظ توالی بدون توجه به تغییر نماها و زوایا امکانپذیر نیست.

معرفی حرفه ای ترین نرم افزارهای تدوین

 • Adobe Premiere Pro یکی از معروف ترین نرم افزارهای تدوین فیلم است. این نرم افزار، قابلیت های بسیاری برای تدوین فیلم دارد و با استفاده از آن، می توانید فیلم های با کیفیت بالا و جذاب تهیه کنید.
 • Adobe After Effects نرم‌افزار ایجاد جلوه‌های بصری دیجیتال،موشن گرافیک و برنامه کاربردیِ ترکیب عناصر بصری مختلف است که توسط شرکت ادوبی سیستم توسعه یافته و در فرایند پس از تولید در فیلم‌سازی و تولیدات تلویزیونی مورد استفاده قرار می‌گیرد. در میان دیگر نرم‌افزارهای گرافیکی، افتر افکت را می‌توان برای کروماکی، اصلاح حرکت، اندازه و جهت، ترکیب عناصر بصری و انیمیشن استفاده کرد.
  همچنین به عنوان یک نرم‌افزار بسیار پایه برای ویرایشگر غیرخطی، ویرایشگر صوتی و واسطهٔ تبدیل کدها استفاده کرد این نرم‌افزار یکی از قدرتمندترین ابزارهای پویانمایی دوبعدی و جلوه‌های ویژهٔ سینمایی است.تدوین فیلم CGI
 •  Final Cut Pro Xیکی از بهترین نرم افزارهای تدوین فیلم برای سیستم عامل macOS است. این نرم افزار، قابلیت های بسیاری برای تدوین فیلم دارد و با استفاده از آن، می توانید فیلم های با کیفیت بالا و جذاب تهیه کنید.
 • DaVinci Resolve  این نرم افزار در ویرایش رنگ فیلم حرف اول را می زند و یکی از بهترین نرم افزارهای تدوین فیلم برای ویرایش و رندرینگ فیلم است. این نرم افزار، قابلیت های بسیاری برای تدوین فیلم دارد و با استفاده از آن، می توانید فیلم های با کیفیت بالا و جذاب تهیه کنید.

جلوه های ویژه صدا و تصویر

 1.  جلوه های ویژه صوتی، تصور کنید وقتی دری بسته میشود صدای بسته شدن درب به صورت ویژه شنیدن شود، وقتی بادی می پیچد، شخصی با کفش های پاشنه بلند می آید ، کلیدی دری را بازمی کند ، یا تایپیستی متنی را تایپ می کند، آنچه باعث می شود فیلم شما  جذاب تر به نظر برسد همین افکت های صوتی است. با استفاده از جلوه های ویژه صوتی، می توانید حال و هوای فیلم را بهتر به تصویر بکشید. "شگفت‌انگیزترین جلوه‌های بصری به کار رفته در دنیای سینما"
 2. جلوه های ویژه تصویری، فیلم های خوب پر از سکانس های خوبی هستند که اعتبارشان را به دلیل جلوه های ویژه حرفه ای در تدوین فیلم به دست آورده اند. یکی از این فیلم ها مردان ایکس ساخته برایان سینگر و یا پارک ژوراسیک استیون اسپیلبرگ است.حتی در سینما و تلویزیون کشور خودمان هم فیلم هایی با صحنه های جذاب بسیار است. مثلا صحنه های آتش سوزی در فیلم پلاسکو و یا سریال مختار که به مدد جلوه های ویژه تولید شدند. با استفاده از جلوه های ویژه تصویری، می توانید دروغ های بزرگ را واقعی و هماهنگ با حال و هوای فیلم به تصویر بکشید.

  ویرایش لباس

  ویرایش لباس بازیگر

 3. جلوه های ویژه ویرایشی،منظور از جلوه های ویرایشی ویرایش های مختصری مانند رتوش صورت بازیگر،حذف یک نفر از کنار یک شخص دیگر، تغییر رنگ لباس و افزایش محدوده حجاب لباس بازیگر و مواردی از این دست  که اصولا به آن ها رتوسکوپی می گویند و باعث می شود فیلم شما جذاب تر به نظر برسد. با استفاده از جلوه های ویژه ویرایشی، می توانید حال و هوای فیلم شما را بهتر به تصویر بکشید.

در نهایت، تدوین حرفه ای فیلم، نیاز به تخصص و دقت بالایی دارد. با رعایت مباحث تکنیکی و توصیه های کاربردی و زیبایی شناسی تدوین فیلم، می توانید فیلم های با کیفیت بالا و جذاب تهیه کنید.

با سپاس بی کران از استاد محمد سعید خسروی مدرس تدوین فیلم و جلوه های ویژه  به جهت مطالعه و رهنمودهای کارربردی برای ویراش مقاله های آموزشی.

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://darolfunun.com/?p=20946
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترفیسبوکپینترستلینکدین

نظرات

0 نظر در مورد تدوین فیلم و 9 مبحث کاربردی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.

× سوالی دارید؟