با عرض سلام به هنرجویان عزیز وعلاقمندان به هنر عکاسی ،یکی از وجوه تمایز عکاسان حرفه ای از آماتور شناخت ابزار وتکنیکهای عکاسی است  در این مقاله قصد داریم شما را با تکنیک های مبتنی بر سرعت بیشتر آشنا کنیم .
همانطور که می دانید ، دوربین های عکاسی نیمه حرفه ای وپیشرفته تر دارای تنظیماتی هستند که عکاس می تواند بابکارگیری آن ها نتایج متفاوتی را ایجاد کند من جمله گزینه تقدم شاتر ،که یک حالت نوردهی نیمه اتوماتیک است ودر آن سرعت شاتر توسط عکاس کنترل وسایر تنظیمات از قبیل دیافراگم و ISO می تواند توسط دوربین به صورت خودکار محاسبه و تنظیم شود.
این حالت در دوربین های عکاسی کانن (Canon) با مشخصه  Tv ومخفف( time value) به معنی ارزش زمان شناخته می شود ودر دوربین های نیکون(Nikon) با گزینه S  ومخفف (shutter Priority) به معنی اولویت شاتر مشخص شده است. البته تعریف ارائه شده توسط شرکت کانن  را  شخصا بیشتر می پسندم ،زیراکلمه “ارزش زمان” نشان دهنده این است که چقدر میتواند این گزینه مهم  و “زمان موضوع قابل توجهی برای یک عکاس حرفه ای” باشد.

تقدم شاتر در دوربین های عکاسی کانن TV را انتخاب کنید
تقدم شاتر در دوربین های عکاسی کانن TV را انتخاب کنید
TV تقدم شاتر در دوربین های عکاسی کانن
TV تقدم شاتر در دوربین های عکاسی کانن
Sتقدم شاتر در دوربین های عکاسی نیکون
Sتقدم شاتر در دوربین های عکاسی نیکون

با چرخاندن دکمه های چرخنده جلو وپشت دوربین می توانیم عدد سرعت را تغییر دهیم ، با چرخش به سمت راست عدد سرعت بالا می رود وبا گردش به سمت چپ سرعت پائین می آید.
سرعت یکی از اعجاب انگیز ترین موضوعات عکاسی است ،با خلاقیت در انتخاب سرعت می توانیم دنیایی متفاوت خلق کنیم کاملا متفاوت از آنچه با چشمان خود قادر به دیدن آن هستیم،نمایش “جلوه های مختلفی از تاثیر زمان برسرعت اشیاء متحرک “همان طور که می توانید یک موضوع با سرعت کم را تحرکی مضاعف ببخشیم می توانیم موضوعاتی متحرک را ثابت کنیم .

القای حرکت ابرها تکنیک موبیلاسیون
القای حرکت ابرها تکنیک موبیلاسیون
انجماد قطره آب تکنیکcongelación
انجماد قطره آبcongelación

البته چند موضوع را به دلیل اهمیت توجه به آن متذکر میشوم :
۱-گزینه عکاسی را روی Tv قراردهید.
۲- اگر قصد استفاده ازفوکوس دستی رادارید آن را روی Mf  قراردهید واگر از فوکوس  اتوماتیک استفاده می کنید به تناسب سوژه متحرک آن را روی یکی از گزینه های ONE SHOT- Al SERVO-Al focus  قرار دهید.(گزینه های Al SERVO  & Al focus) توصیه میشود.
۳- زمانی که قصد عکاسی با سرعت بالا رادارید استفاده از سه پایه الزامی ندارد.
۴-در عکاسی با سرعتهای بالاتر ز ۱/۱۲۵ ثانیه عکاسی در محیط های پر نور مثلادرفضای آزاد ودرنور روز توصیه میشود.

۵- زمانی که از سرعتهای پائین شاتر (سرعتهای کمتر از ۱/۳۰ ثانیه) استفاده می کنید استفادهاز سه پایه الزامی است.
۶-در عکاسی با سرعت های پائین شاتر عکاسی در فضای کم نور و داخل اتاق اشمالی ندارد.
۷-در صورتی که قصد فوکوس دستی را دارید قبل از شروع کار ودر روشنایی فوکوس کنید .
۸-خاموش کردن استابلایزر (دکمه زیر لنز  Stabilization) در عکاسی با سرعت کم وبرروی سه پایه تاکید میگردد.زیرا در این حالت عکس های شما وضوح کمتری خواهد داشت .
۹- در عکاسی با سرعت پائین وتکنیکهای  موبیلاسیون Mvbylasyvn  حفظ وضوح کامل در بخش غیر متحرک تصاویر درکنار تصاویر محو وکشیدگی تصاویر متحرک باعث تقویت جلوه های بصری عکس میشود و محو بودن همزمان عوامل متحرک وعوامل ثابت دریک عکس آن را به عکسی بی ارزش تبدیل میکند مثلا حرکت مه (برها)در ایستادگی گوه ها ومسجد در این عکس ویا درعکسی درکنار رودخانه که باید سنگ واضح وآب محو وکشیده باشد تا حس حرکت آباد وایستادگی سنگ مشخص شود.

عکاسی با سرعت کم القای حرکت ابرها
عکاسی با سرعت کم القای حرکت ابرها

اگر ادامه این بحث در عکس برای شما جالب است با کلیک بر روی عکس زیر به وبلاگ شخصی من متصل میشوید ومی توانید مطالب وسایر عکس های مرتبط با این موضوع را در آن صفحه مشاهده فرمائید.

 

مرغ ماهی خوار/برای مشاهده مطالب بیشتر روی عکس کلیک کنید