عکاسی ماکرو یکی از شاخه های چالش برانگیز عکاسی می باشد و نیز مجموعه ملاحظات فنی منحصر به فرد خود را دارد. ما در این مقاله به یکی از مباحث مهم در عکاسی ماکرو، یعنی بزرگنمایی یا magnification خواهیم پرداخت و به این پرسش ها پاسخ خواهیم داد : لنز مخصوص ماکرو یا لنز ماکرو واقعی چه مشخصاتی دارد؟ نرخ بزرگنمایی لنز چیست؟ نرخ بزرگنمایی ۱:۱ چه معنایی دارد؟ … با ما  همراه باشید.

باید گقت بعضی از بزرگترین چالش ها در عکاسی ماکرو از این واقعیت ساده ناشی می شود که ما از فواصل بسیار نزدیک عکس می گیریم. بنابراین بزرگنمایی سوژه ما در درجه اول اهمیت قرار می گیرد. توانایی بزرگنمایی یک لنز مشخص در مشخصات آن بیان شده است، اما ، عکاسان کمی معنا و مفهوم این مشخصات را درک می نمایند.

بزرگنمایی (Magnification)  : یا به طور دقیق تر، نرخ بزرگنمایی  رابطه بین اندازه سوژه (در فوکوس) بازتاب شده بر روی سنسور دوربین و اندازه سوژه در واقعیت می باشد. ممکن است گیج شده باشید اجازه دهید چند مثال بزنیم. فرض کنید که داریم از یک بچه کوچک با قد ۱ متر عکس می گیریم. تصور کنید که ارتفاع بازتاب کودک بر روی سنسور ۱ سانتیمتر است. میزان بزرگنمایی  ۱/۱۰۰ می باشد. بزرگنمایی معمولا با استفاده از یک دو نقطه نوشته می شود، بنابراین آن را صورت ۱:۱۰۰ می نویسیم، و می خوانیم «یک به صد»، به این معنی که کودک در واقعیت ۱۰۰ برابر بزرگتر از بازتاب تصویرش بر روی سنسور است. به همین ترتیب، اگر سوژه یک مارمولک دراز ۱۰ سانتیمتری باشد، و بازتاب آن بر روی سنسور ۲ سانتیمتر باشد، میزان بزرگنمایی ۱:۵ است. مارمولک واقعی پنج برابر بزرگتر از طرح آن بر روی سنسور می باشد.

جالب است بدانید هنگامی که سوژه(های) شما کادر را بدون هیچ گونه کراپ (بُرشی) پُر می کنند، تعیین نرخ بزرگنمایی از یک تصویر ثبت شده آسان است، در صورتی که شما اندازه سوژه و ابعاد سنسور دوربین خود را بدانید، که آن را می توانید در بخش مشخصات کتابچه راهنمای دوربین خود بیابید.

همانطور که ملاحظه کردید ،از اندازه سنسور می توان برای محاسبه بزرگنمایی استفاده کرد، اما درجه بزرگنمایی خودش منحصرا به فاصله کانونی و فاصله سوژه بستگی دارد (با فرض این که لنز با هرگونه افزاینده فاصله کانونی یا فیلتر بزرگنمایی مورد استفاده قرار نگرفته باشد). اندازه سنسور بزرگنمایی را تغییر نمی دهد. با یک فاصله کانونی و فاصله تا سوژه ثابت، به عنوان مثال یک ASP-C سنسور، در مقایسه با یک سنسور فول فریم تنها کادر را کراپ می نماید، و آن را بزرگ نمی کند. بزرگنمایی یکی از خصوصیات بازتاب تصویر است، صرف نظر از اندازه سنسورکه استفاده می کنید. با یک سنسور فول فریم شما تنها با استفاده از ۳۵ mm به عنوان عرض سنسور به جای ۲۲mm  محاسبات را انجام می دهید، اما در آن صورت، سوژه به نسبت بزرگتر خواهد بود و این تفاوت بین اندازه سنسور ها را خنثی می کند در نظر داشته باشید که اندازه سنسور فقط بر ظاهر تصویر تاثیر دارد .

در جواب به این پرسش که چه اتفاقی می افتد اگر اندازه سوژه در واقعیت با بازتاب آن بر سنسور یکسان باشد؟ باید بگوییم اگر ما از یک مگس ۱ سانتیمتری عکس بگیریم و اندازه بازتاب آن بر روی سنسور نیز ۱ سانتیمتر باشد، بزرگنمایی ۱:۱ است. نرخ بزرگنمایی ۱:۱ معنای مهمی برای علاقه مندان به ماکرو دارد. از لحاظ فنی، عکاسی ماکرو به معنی عکاسی با میزان بزرگنمایی حداقل ۱:۱ می باشد. پس در نتیجه، یک لنز ماکروی واقعی،قابلیت ایجاد نرخ بزرگنمایی ۱:۱ یا بیشتر را داراست.