ورود / ثبت نام
0

اگزیف در عکاسی Exif

43 بازدید
5DIIIدوربین عکاسی کانن

Exchngeable Image File  که به اختصار Exif گفته میشود در حقیقت مدیریت دانش در حوزه یک عکس محسوب میشود، به این معنی که وقتی عکاس یک عکس را می اندازد ،غالبا مختصات فنی آن رایادداشت نمی کند، لذا تجربه عکاس به راحتی قابل انتقال نیست ویا شاید برای تکرار تجربه مشابه و یا رفع ایرادات عکس اطلاعاتی در اختیار عکاس قرارندارد.
پس از ورود دوربین های دیجیتال به دنیای عکاسی حرفه ای گزینه مهمی در اختیار عکاسان قرارگرفت “ثبت اطلاعاتی مهم توسط دوربین که به همراه فایل عکس ذخیره می شود”.

 


این اطلاعات عبارتند ازعدد دیافراگم f، عدد شاتر S، حساسیت Iso فاصله کانونی لنزF و مشخصات دوربینی که آن عکس با آن ثبت شده است،این اطلاعات در ثبت عکس با فایل های JPG و Tiff هم ثبت میشود وگستره ثبت اطلاعات یک عکس Raw در ذخیره فایل ها با پسوندCr2 به شدت افزایش می یابد در این حالت ما علاوه بر موارد مذکوراطلاعات بیشتری مانند وضعیت وایت بالانس وگزینه های ویرایشی گسترده ای را نیز در اختیار داریم.
برای بدست آوردن اطلاعات یک عکس علاوه براین که با فشردن دکمه info  یا Disp برروی دوربین می توانید به اطلاعات اگزیف عکس دست پیدا کنید همچنین می توانید اطلاعات فایل را در کامپیوتر نیزاز طریق  Properties بدست آورید.

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://darolfunun.com/?p=4164
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترفیسبوکپینترستلینکدین
darolfunun

نظرات

0 نظر در مورد اگزیف در عکاسی Exif

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.